| Morrya a întrebat:

Ajutor,nu stiu ce sa fac!
Am 17 ani acum, iar de 8 mama tot aduna caini in curte si in casa.Am ajuns sa avem 30 de caini in casa 15 din 24 si e o mizerie infernala din cauza lor.
mirosul e insuportabil, sunt fecale peste tot, nu ma mai pot sterge cu prosoapele pentru ca sunt pline de par iar mama este mizerabila mereu si nu face dus cu saptamanile.

Eu mai am 2 ani pana voi pleca de acasa dar tatal meu ce va face?

mama ne ameninta cu sinuciderea daca apelam la autoritati sau daca ii dam vreun caine afara.

Sunt disperata, nu mai stiu ce sa fac! La cine sa apelez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Din cate stiu, colectionatul compulsiv de animale sau de obiecte apare atunci cand persoana in cauza cauta sa-si implineasca niste nevoi emotionale. Compulsia de a colectiona animale sau obiecte poate fi considerata ca un simptom si chiar subtip al tulburarii obsesiv-compulsive.Pentru a ajuta la diagnosticarea tulburarii obsesiv-compulsive, psihiatrii recurg la o evaluare psihologica minutioasa. Ei pun intrebari despre obsesii, compulsii si binele emotional si pot discuta cu rudele si prietenii.Mai mult, medicul psihiatru este cel mai in masura ca specialist sa identifice afectiuni mentale comorbide(afectiuni care sunt prezente simultan la aceiasi persoana) ca, spre exemplu, depresia.
Asadar, eu iti sugerez sa-ti indemni tatal sa discute cu un medic psihiatru pentru a gasi o cale prin care sa o determinati sa apeleze de bunavoie la serviciile medicale.
Desi este greu, voi, cei din familie, trebuie sa o lamuriti ca animalele merita sa aiba o viata sanatoasa si fericita, si acest lucru nu este posibil daca nu au hrana si ingrijire veterinara.