| Debia a întrebat:

Am 16 ani si am ajuns sa nu imi mai suport mama, deoarece sta toata ziua cu gura pe mine, nu ma lasa afara, imi da foarte putini bani, nu ma lasa sa am un prieten, desi am dar ea nu stie.Eu cred ca cea mai buna solutie ar fi aceea de a pleca de acasa si a ma duce la tatal meu care este in alta tara.Acolo as putea sa stau cu tatal si cu prietenul meu.Nu stiu ce sa fac de aceea apelez la sfaturile voastre.

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca ai 16 ani, presupun ca mergi la vreun liceu, sau ceva.
Te-ai gandit vreo clipa ca, poate, mama ta vrea sa-ti vezi de invatat, poate sa faci si vreo facultate, pentru ca stie foarte bine (si, sunt sigura ca stii si tu, dar nu vrei sa recunosti) ca nu poti face nimic in viata fara scoala?
Te-ai gandit vreo clipa cat ii e de greu sa-ti ofere atat cat isi poate permite, singura fiind?
Te-ai gandit vreo clipa ca se teme pentru tine? Presupun ca, totusi, din cand in cand, te mai uiti si tu pe la televizor si vezi cam ce se intampla in lumea asta atat de intoarsa pe dos.
Te-ai gandit vreo clipa ca, daca tot nu-ti ajung banii pe care ti-i da, sa muncesti si sa ti-i castigi singura? Sa stii ca munca n-a omorat pe nimeni (si ma refer la societatile civilizate si nu la lagarele de concentrare).
Si nu in ultimul rand, ti-a trecut vreo clipa prin cap ca tatal tau s-ar putea sa munceasca pe acolo pe unde o fi si sa nu prea poata sa poarte de grija unui adolescent cu hormonii tropaind?
Prietenul tau "secret" stie ce-ti trece tie prin cap? Daca stie si te aproba, lasa-l in plata domnului, ca nu vrea altceva decat sa profite de naivitatea ta.