| STEFANXxX a întrebat:

Ajutor TPU. Dupa ce stau la calculator am ochii rosi, dar nu numai dupa, ci si totimpul, iar din cind in cind ma mananca, dar eu vad bine si mi-e frica sa nu ramin orb. Spuneti-mi poate este ceva cu care sa scap cu roseata aceasta de la ochi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mihaela2808 a răspuns:

Stai prea mult in fata calculatorului, acesta are un fel de radiatii si din asta ti se intampla asa.Incearca sa petreci timp si pe afara sau sa iti gasesti alta ocupatie.Stai la pc dar nu mult.Nu este nimic grav asa li se intampla multor oameni si stai linistit orb nu poti sa ramai sa numai vezi deloc dar daca mai stai mult la el s-ar putea sa iti pui ochelari.

7 răspunsuri:
| benny a răspuns:

Aceeasi problema am avut-o si eu, dar m-am tratat cu niste picaturi

| traveler a răspuns:

Te intreb: Ai monitor tip vechi adica de cel cu tub? Sigur ai deoarece numai ele prduc roseata specifica si oboseala ochilor. Daca poti inlocuieste-l cu unul modern cu LCD si chiar de ai de cesta motivul este ca ochii obosesc si de tanar vei fi nevoit sa incepi a purta ochelari.Redu si tu timpul de stat in fata monitorului.

| Azµre a răspuns:

Poti avea conjunctivita, faci un tratament de 14 zile cu GARASONE, sunt picaturi pentru ochi. Nu e scump undeva la 10-12 lei / sticluta. Multa bafta!

| 1Mihai1 a răspuns:

Stai linistit, orb nu ramai, dar daca mai stai mult e posibil sa faci miopie.(daca nu stii ce inseamna cauta pe net "miopia").

| RΔϟVAη a răspuns:

LoL..Numai sta la pc daca vezi ca nu-ţi face bine. Cand eram mic pe la 11 ani stateam mai toată ziua la pc si am fost nevoit sa port ochelari... Deci m-ai lasă in pace pc-ul ala

| Andyy007 a răspuns:

Aualeulaughing
Nu ai sanse sa ramai orb nici daca stai non stop la pc.Doar sa iti pierzi putin "Acuratetea" si sa vezi neclar, dar asta doar daca exagerezi masiv.Si nu cred ca este decat un medicament...care nu stiu exact ce face ori trrateaza de curent sau cv de genu. picaturi pentru ochilaughing
NU STIU SIGUR deloc.
Sper ca ti-am fost de ajutorhappy