| Tr3eaTxGh3osT a întrebat:

Am o problema o omofobielaughing nu stiu daca e categoria buna dar:

Mi-e frica de intuneric cum as putea sa scap de frica asta? asta e frica mea ce-a de moartelaughing nu pot sta mai mult in intuneric de 1 minut ca in cap tot imi imaginez tot felul de chestii ce s-ar putea intampla un pic ajutor? cum as putea scapa de frica de intuneric?

P.S: Nu e de la filmele de groaza, si inca ceva intro noaptea m-am trezit dintr-un vis groaznic si m-am dus pana la bucatarie si am vazut pe cineva la baie imbracat in negru cu ochi rosi(stiu ca a fost doar o iluzie din vis) dar cred ca de acolo a inceput sa imi fie frica de intuneric

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Darius392 a răspuns:

Frica de intuneric ti-o infrangi tot cu ajutorul intunericului, ca si cu inaltimile si restul.
Eu de exemplu, sunt claustrofob.

| KodrutZ a răspuns (pentru Darius392):

Oh, da, si eu sint claustrofob dar de obicei nu am probleme in a o controla. De exemplu nu e bai daca ma blochez in lift, in schimb mor in tramvai/maxi taxi cind sint ingramadit. Fobiile raspund destul de bine la sedintele de hipnoza/autosugestie.

Răspuns utilizator avertizat