| Lala20 a întrebat:

Ajutor va rog! Deci vineri am fost la doctor si mi s-a spus ca am un fel de bronsita (faringo-traheita) si am primit antibiotic Zinnat pe 10 zile si eurespal. Dar de vineri si pana in momentul asta am febra! Iau si Nurofen/Coldrex sa imi scada dar tot timpul revine. Duminica am avut 39. Acuma am 37.5! De ce imi tot revine?!?! Tusesc si foarte rau. Ce sa mai fac? Voi ce ziceti? Sfaturi bune va rog ca deja nu mai pot...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Ar fi bine sa alternezi ibuprofenul cu paracetamol, adica dimineata iei ibuprofen, la amiaza iei paracetamol, apoi dupa amiaza iar ibuprofen, iar seara paracetamol. Febra poate trece si cu algocalmin - fiole. Dar totusi, cred ca daca nu ti-ai mai revenit catusi de putin in urma celor 4 zile de tratament, inseamna ca nu e bun si trebuie schimbat. Si vezi ca de la o simpla bronsita tratata incorect se poate ajunge f. usor la pneumonie si chiar la astm bronsic. Deci, parerea mea este sa mergi din nou la medic, sa te asculte la plamani, mai ales ca spui ca ai o tuse urata, pentru a-ti schimba tratamentul. Fetita mea, am dus-o intr-o luni la medic si a zis ca nu-i cazul de antibiotic, mai ales ca nici nu facea temperatura, si i-a prescris niste siropele (apa de ploaie), iar cand m-am dus vineri cu ea, deci dupa 4 zile, deja avea pneumonie. Am auzit ca circula o viroza urata, care da o multime de complicatii. Deci mergi de urgenta la medic. Sanatate maxima!

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu mi se pare in regula, ar trebui sa mergi din nou la medic (poate la altul).