| Lala20 a întrebat:

Ce pot face sa imi intaresc plamanii si caile respiratorii, sa nu tot fac traheita si bronsita? Cand eram mica, tuseam mai tot timpul. Apoi m-a lasat cativa ani, dar in ultimul an, in 13 luni mai precis am facut traheita/bronsita de 3 ori, ultima data chiar inainte de Craciun si foarte grav, cu febra 10 zile si tuse aproape 3 saptamani. Acum sunt bine, multumesc Doamne! Pentru cele mai bune sfaturi dau Funda! Stiu ca aerosolii vara, la mare, sunt utili. Altceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tyana a răspuns:

In fiecare an, in special toamna sa faci o cura cu Broncho -vaxom.Este un fel de vaccin care se ia insa pe gura, cate 10 zile pe luna timp de 3 luni consecutiv.Are efecte extrem de bune in prevenirea infectiilor respiratorii dar si in tratarea lor.http://www.sfatulmedicului.ro/medicamente/broncho-vaxom-capsule_10491
Intreaba-ti medicul de familie dar iti spun sigur ca daca ai recidive respiratorii, medicul tau va fi de acord cu el.De asemenea ti-as indica un sport pentru calirea organismului iar pentru plamani inotul si alergarea in aer liber sunt cele mai bune.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa stai cat mai mult la soare. la lumina naturala. Vitamina D care se sintetizeaza in piele la expunerea la lumina este cel mai important protector al plamanilor. Si este destul de important sa mananci cat mai sanatos, mai ales mancare gatita in casa si cat mai rar fast-food, sucuri acidulate, mezeluri, conserve.

Apache
| Apache a răspuns:

... apuca-te de inot si scufundari libere!

Apache
| Apache a răspuns:

De asemenea nu ar strica sa vizitezi o salinawinking

| DeeaLove08 a răspuns:

Poti merge in salina! mie mi-a facut foarte bine acel aer sarat!