| maria1417 a întrebat:

Hey TPU.sunt foarte racita si am nevoie de ceva idei din partea voastra...vineri am fost la doctor pentru ca ma durea foartea tare in gat... mi-a dat antibiotic azitrox si un sirop eurespal. acum e marti, ieri si azi nu am fost la scoala si nu stiu ce sa fac pentru ca tusesc foarte tare si am nasu infundat.problema e tusea.cum scap de ea ca azi termin si antibioticul si tot tusesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Daca tusea este seaca se pot administra medicamente antitusive, de tipul codeinei. Ar fi bine sa mergi la medic tau pentru o reevaluare. http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-tuse-convulsiva

| AlinaaAli a răspuns:

Poate ca sunt bune leacurile astea babesti dar cu raceala nu te juca pentru ca de la raceli netratate se ajunge unde nu trebuie! mergi din nou la medic si spune-i ca nu tte simti mai bine dupa pastilele alea, el o sa stie ca sa iti dea!

| trăncănici a răspuns:

Du-te din nou la acelaş doctor! Nu te doftori singură ca să n-ai păreri de rău.Medicaţia n-a fost suficientă, trebuie prelungit tratamentul.Şi respectat bineînţeles.

| drk a răspuns:

Banuiesc faptul ca azitromicina ti-a fost recomandata pentru 3 zile cate o pastila / zi. Ei bine, efectul este de 10-15 zile. Deci ai si rabdare...

| DenyBuby a răspuns:

Pai ai din ala de desfundat nasul de la farmacie? e f bun, de raceala mi-a spus un om ca trebuie sa iti bagi ceapa in nas stiu ca e f scarbos dar functioneaza si de tusa daca te doare in gat inseamna ca ai rosu in gat si nu trebuie sa tragi aer rece cand iesi afara sau sa alergi sper ca te-am ajutat funda?

| Flynn2001 a răspuns:

Ia hrean.

| Undercover10 a răspuns:

Buna! Si eu cand racest, tot forme din astea fac cu dureri in gat, tuse, febra.O saptamana dureaza sa ma refac. In cazul durerilor in gat, eu mananc miere cu lamaie si iaurt cu fructe, iar pentru tuse beau ceai de tei.Bine, iau si antibiotic, dar cele mai bune produse pentru raceala sunt cele naturale. Poti sa incerci, poate iti trece cu ce ti-am spus eu!

| MoOmOshIkA a răspuns:

Daca te doare in git,tusesti,pun o cratita cu apa fiert. dupa ce afiert stai cu capul aplecat spre cratita si puneti un prosop nai mare sa acopere capul si cratita, ai asa vreo zece minute in toata seara, sa respiri acei vapori, i a doua zi dimineata o sa te simti mai bine!

| DodoLolo a răspuns:

Ai nevoie sa stai in pat sa bei ceai cald(de menta), sa mananci paine prajita cu usturoi si nu in ultimul rand sa mananci ceva cu piper BAFTAhappy