| Agenta000 a întrebat:

Ajutor! Va rog sa nu radeti! Am 12 ani si aproape 50 kg la 1.50 inaltimea! Sunt cam grasa si nu prea stiu cum sa stlabesc! Nu imi zic asta colegii, imi zic parintii si bunicii si nu ma lasa in pace deloc! Si sunt si cam scunda ( Trec in a6-a)! Peste cateva zile merg la mare si nu prea stiu cum sa stlabesc! Daca as putea si sa ma inalt putin? Va rog sa ma ajutati!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Radu284 a răspuns:

Nu ai cum sa slabesti pana te duci la mare. Daca vrei sa slabesti sanatos, trebuie ceva de genul 1kg, maxim doua pe saptamana.

Incepe prin a manca mai putin decat mananci. Nu manca decat cand iti e foame, si nu manca pe saturate. Fa niste exercitii fizice, gen alearga, mergi mult, etc.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 48, 7 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 2 kg peste greutatea IDEALĂ; aşa că, poţi să slăbeşti 2-4 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Toate cele bune!

| Ioscaa1 a răspuns:

La varsta ta ar trebui sa te preocupe doar joaca, nici decum asa ceva.Ai abia 12 ani, eu abia la 17 ani am inceput sa ma gandesc la cum arathappy.

| CristinaDanciu a răspuns:

Nu ai cum să slăbeşti aşa repede, ar fi imposibil. Şi nu înţeleg de ce îţi doreşti să te înalţi aşa peste noapte?! Asta vine de la sine, dacă e să fii înaltă o să fii, iar dacă nu asta este. Şi gândeşte-te că dacă te-ai înălţa aşa brusc (zic şi eu) o să-ţi apară vergeturi şi cred că mai mult preferi să fi puţin mai plinuţă decât să le fie oamenilor scârbă să se uite la tine.
Pentru a slăbi îţi trebuie timp:
-o dietă echilibrată
-multe fructe
-foarte mult sport
Şi ai doar 11/12 ani, nu te preocupa aşa de tare de aspectul acesta încă.
Îţi urez succes!