| Magic4Ever a întrebat:

Salutare, as avea nevoie de putin ajutor. Eu merg aproape zilnic la unchiul meu din sat sa ma ajute cu fizica, dar pe partea lui e focar de caini. O anumita familie are mai multi caini pe care ii tine dezlegati, si daca pleaca cu masina lasa portile deschise, si din cei ce raman acasa, nimeni nu le inchide(niste prosti in opinia mea, mai ales dupa ce acum cateva zile cand au sarit pe mine o persoana care locuieste acolo a vazut si tot au continuat sa le lase deschise). Sunt 2 sau 3 (nu sunt sigur, in general am vazut 2 dar odata cred ca au fost 3). Sunt mici de statura, cine ii vede spune ca e doar latratul de ei, dar nu doar latra. Vin dupa mine, stau la picioarele mele si chiar incearca sa muste. Incearca sa imi blocheze calea. Nu e asa mult de mers de la poarta aia pana la unchiul meu, cred ca e o casa intre ele, dar e greu sa avansezi cand ti se baga in fata. La 4 trebuie sa merg iar la el, insa chiar nu imi vine de fiecare data sa trebuiasca sa ma chinui sa trec. Asa ca ma intrebam ce as putea face, daca exista o cale sa ii zgornesc sau altceva. Daca ma lasam in jos prefacandu-ma ca iau piatra, fugeau putin insa aproape deloc. Chiar nu stiu ce sa fa mai fac, si nu imi vine sa mai trec pe acolo din cauza lor.

12 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Sună la poliție. Iar, unchiul să facă o plângere. Câinele cu cât încerci să îl eviți, el te consideră o pradă ușoară, slabă. Dar, sunați la poliție. Trebuie odată să înțeleagă că câinii se țin în curte. Suni, la 112, chiar dacă te latră, căci așa vei fi crezut.

| Intruder19 a răspuns:

Iti cumperi un aparat cu ultra sunete anti-caini si scapi de probleme, emite un sunet deranjant si o sa o ia la fuga.

| Magic4Ever explică (pentru Intruder19):

Nu cred ca am timp sa cumpar asa ceva intr-o ora laughing

| Intruder19 a răspuns (pentru Magic4Ever):

Pentru viitor laughing cred ca te duci des la unchiul tau iar cainii aia nu o sa dispara prea curand.

| ziftode a răspuns:

Putina psihologie canina
stai pe loc si nu faci nimic CU FATA LA EI pana se plictisesc si pleaca
fa un pumn nestrans (tii degetele in pozitie dar nu numai ca nu strangi dar chiar lasi putin spatiu intre degete) stai pe vine, tine privirea in jos si intinde-l spre ei, o sa vina sa te miroasa, asa fac, cainii cunostinta
mituieste-i cu putina mancare, eventual carne, mezeluri, super bine ar fi sa ai garunte de caine, sunt inebuniti dupa alea
dupa ce faci cunostiinta si te apropii incearca sa ii mangai, si o sa te imprietenesti cu ei
NU trebuie sa iti fie frica, cainii simt asta si mai rau fac, chiar marea majoritate zdrobitoare a cainilor nu latra si ataca pentru ca sunt agresivi si "rai", ci pentru ca lor le e frica si vor sa ii arate cine e seful, ca sa nu le mai fie frica

in rest, astia fiind caini de casa si nu maidanezi, singura solutie agresiva ar fi un fluier de caini (tu nu auzi sunetul), sau spray, dar uneori tine, alteori fac si mai rau, poti totusi sa mai incerci sa vii cu pietre de acasa, si sa arunci spre ei, sa inteleaga ca nu doar te prefaci, insa sa fii atent la asta, poate sa fie periculos pentru tine (te vede cineva)

iar in rest, din pacate, numai politie, insa presupun ca nici parintii nu vor sa se puna rau cu vecinii, nici politia nu o sa isi miste lenea, pana cand nu o sa fii muscat si sa ajungi la spital (unde o sa ai dovezi clare in forma de certificat medical legal)

o solutie out of box e sa ii filmezi in timp ce nu te lasa sa treci, si sa pui asta pe retelele de socializare, cu ceva de genul "imi e frica sa ies pe strada in fata curtii proprii, pentru ca vecinii au pus stapanire pe strada si dai localitatea si strada", eventual sa trimiti un link pe mail la politia locala, cu "dedicatie", pentru ca PE STRADA EI SUNT RESPONSABILI DE SIGURANTA CETATEANULUI!

eu ti-am scris niste solutii, unele nu chiar "frumoase", altele potential auto-distructive, asa ca decizi cat curaj ai! happy

| Magic4Ever explică (pentru ziftode):

Sincer ca se pun ai mei rau cu ei e ultima problema. Nu suntem vecini, ei si unchiul meu stau in cealalta parte de sat. Nu ma intereseaza daca ma vede cineva ca dau cu pietre sau le fac ceva cainilor, in special stapanilor. In momentul in care cainii lor ma ataca am dreptul sa ma apar in orice mod necesar, si simplul fapt ca ma ataca e vina lor ca le e lene sa inchida portile/sa ii lege. Asa ca nu imi pasa daca se supara ei. Prima oara cand am fost atacat a fost chiar cand s-a intamplat eu sa trec pe acolo cand ei plecau, au deschis portile, cainii lor au inceput sa latre si sa vina spre poarta, nu le-a pasat. Cainii au iesit afara, ei au scos masina, cainii au trecut gen pe langa masina si nu le-a pasat, doar au plecat. Am incercat sa ii ignor fiind prima oara, si doar am mers incet inainte, insa stateau lipiti de picioarele mele si chiar au incercat sa muste, am simtit cum imi apucasera pantalonii de cateva ori. Mai erau oameni in curti (alte curti decat cea a stapanilor javrelor) si nu ii interesa. Daca si azi e poarta deschisa si ies cainii la mine, daca chiar spuneti ca pot contacta politia pentru asta, o sa o fac.

| Magic4Ever explică:

Ok, vine mama cu mine, si i-am zis ca daca e poarta deschisa si ies cainii la noi sunam la politie si a fost de acord. Dar daca zice politia ceva ca sunt caini de statura mica? Dar eu spun ca nu conteaza statura atata timp cat sunt violenti si musca

| ziftode a răspuns (pentru Magic4Ever):

Nu am auzit niciodata de nici o lege care sa categoriseasca cainii dupa statura, adica daca e dulau e rau, daca sunt catelusi, nu, ca nu ar putea sa iti infiga dintii, sa ramai fara o bucata de piele cu, carne si sa te doara toata viata sau sa faci rabie

daca un animal te ataca (caine, pisica nebuna, taur, tap, whatever), si are un stapan, atat timp cat nu esti NEINVITAT pe proprietatea stapanului (adica oriunde altundeva) si te ataca, atunci e vina stapanului! poate sa fie si un hamster micut care totusi te poate lasa fara un deget! papagal de mici dimensiuni care iti scoate un ochi, ETC!

| Pelican05 a răspuns:

Sa ai un băț la tine! Când treci pe acolo, scoți bățul si ii alungi. Daca vor sa te miste, ii poți lovi putin.

| Magic4Ever explică (pentru Pelican05):

Ma gandeam sa iau bata de baseball, dar n-am unde sa o ascund si daca ma vede lumea cu ea e grav laughing In orice caz, am citit ca cainii au nasuri sensibile si ca alcoolul sau alte chimicale ii pot alunga, asa ca ma gandeam sa imi iau un spray la mine. Nu ma intereseaza daca ii poate otravi, mie imi plac animalele dar nu tolerez caini agresivi sau stapani pe care ii doare undeva ca au caini care ataca lumea pe strada.

| Alin3690 a răspuns:

Poți face o reclamație la poliție, explici despre ce este vorba și ei stiu ce au de făcut.

| Magic4Ever explică (pentru Alin3690):

Multumesc de idee.