| deeeeeebora a întrebat:

Albumina prezenta in urina poate fi determinata de candidoza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| amanda33 a răspuns:

Si da, si nu! Nu e obligatorie candidoza sa fie prezenta, poate sa fie si o infectie de alta natura. Solicita medicului de la clinica care ti-a facut analizele sa faca o analiza microbiologica a sedimentului urinar. Succes!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este posibil, dar foarte putin probabil. Poti incrimina candidoza numai dupa ce ai facut analize complete la rinichi, fiindca albumina este de obicei prezenta in urina in boli mai grave ale rinichiului (ale glomerulului).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Albuminuria poate fi tranzitorie (stari infectioase, febra, insuficienta cardiaca, edem pulmonar acut ), intermitenta ( din cauza efortului, oboselii, digestiei, posturii )sau permanenta ( in boli renale-glomerulonefrite, sindrom nefrotic, tumori, litiaza, tuberculoza renala). E cel maii important semn de boala renala.
Trebuie sa mai faci analize, sa vezi cate proteine se pierd prin urina in 24 de ore.
In concluzie poate fi determinata si de candidoza, dar nu e obligatoriu.