| Pinkvanilla9 a întrebat:

Am înțeles că prin analizele de urină nu se poate depista candidoza (vaginala), dar prin testul Veneris(care colectează urina)cum o identifica? Sau e alt tip de candidoza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu vorbesti de 2 lucruri total diferite aici!
Analiza de urina nu are nimic de a face cu secretia vaginala!
Candidoza este prezenta in secretia vaginala, nu in urina!
Testul de candidoza se recolteaza din vaginul tau!

| Pinkvanilla9 explică (pentru Violleta2022):

Pai asta e nelamurirea.Pe Youtube era acest test Veneris si culmea era ca acolo arata cum se colecteaza urina in ceva epubreta si inca arata cum se comporta rezultatul cu linii.Scrie pe Youtube test veneris pentru candidoza si uita-te si in niciun caz nu colecta secretia, era urina.

| MadRaven a răspuns:

Ca să depistezi candidoza se ia o mostră din secreția vaginală. Adică mergi la un ginecolog care ia cu un bețișor o mostră și o duce la analiză.
Analizele de urină n-au nicio legătură cu candidoza, pentru că aceasta se manifestă la nivelul vaginului, nu în compoziția urinei.

| Pinkvanilla9 explică (pentru MadRaven):

Eu am vazut pe Youtube test veneris pentru candidoza si acolo se colecta urina, nu secretia si nu am inteles cum o depisreaza cu urina sau de ce se numea candidoza pentru ca te duce direct cu gandul la cea vaginala, mai ales ca veneris e pe tema ginecologica