| VasileRapidistu13 a întrebat:

Alcoolul in exces e mai periculos decat cocaina? Ma indoiesc grav de ce am vazut in n site-uri pe net.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Alcoolul este mai periculos decât drogurile ilegale precum heroina și cocaina crack, potrivit unui nou studiu.

Experții britanici au evaluat substanțe, inclusiv alcool, cocaină, heroină, ecstasy și marijuana, clasându-le în funcție de cât de distructive sunt pentru individul care le ia și pentru societate în ansamblu.

Cercetătorii au analizat cât de dependentă este un drog și cum dăunează organismului uman, în plus față de alte criterii precum daunele asupra mediului cauzate de droguri, rolul său în destrămarea familiilor și costurile sale economice, cum ar fi îngrijirea medicală, serviciile sociale și închisoarea.

Heroina, cocaina crack și metamfetaminele sau metamfetaminele au fost cele mai letale pentru indivizi. Luând în considerare efectele lor sociale mai ample și daunele aduse altora, alcoolul, heroina și cocaina crack au fost cele mai mortale. Dar, în general, alcoolul a depășit toate celelalte substanțe, urmate de heroină și cocaina crack. Marijuana, ecstasy și LSD au avut scoruri mult mai mici.

Consecințe devastatoare

Studiul a fost plătit de Centrul Britanic pentru Studii Crime și Justiție și a fost publicat online luni în jurnalul medical, Lancet.

Experții au spus că alcoolul a obținut un scor atât de mare pentru că este utilizat pe scară largă și are consecințe devastatoare nu numai pentru băutori, ci și pentru cei din jurul lor.

„Gândește-te doar la ce se întâmplă (cu alcoolul) la fiecare meci de fotbal", a spus Wim van den Brink, profesor de psihiatrie și dependență la Universitatea din Amsterdam. El nu a fost legat de studiu și a fost coautor al unui comentariu în The Lancet. https://www.nbcnews.com/......a1c9472999

| VasileRapidistu13 explică (pentru RAY):

Nu stiu nu contrazic stiinta, dar am vazut oameni dependenti de alcool care baga de peste 30 ani-40 ani, personal de cocaina, etnobotanice, heroina numai la stiri am vazut sa reziste 17 ani, asa eu in viata reala de la droguri cunosc ca au ajuns la psihiatrie, dezintoxicare, in schimb de la alcool nu cunosc pe nimeni sa fi ajuns la psihiatrie.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nimeni nu poate sa dea raspunsul, fiindca ambii te fac KO, dupa care nu-ti mai amintesti nimic din ce s-a intamplat in aceea perioada. big grin

| ReddY25 a răspuns:

Ambele sunt mortale