| Oliwer123 a întrebat:

Ce este mai periculos, tigara sau alcoolul?

Răspuns Câştigător
| T2LS a răspuns:

1. Datorită alcoolului îţi este afectat discernământul, datorită nicotinei nu se întâmplă nimic în legătură cu el.
2. Datorită alcoolului în exces îţi distrugi mare parte din organism, iar datorită tutunului doar calea pe care merge fumul. (de obicei).
3. Alcoolul te strică la faţă (dacă este băut în exces îţi deformează faţa) iar tutunul îţi îngălbeneşte dinţii şi unghiile.
4. Din cauza influenţei alcoolului, s-au înregistrat mai multe decese decât cele cauzate de consumarea tutunului.
5. Din cauza alcoolului s-au destrămat multe familii, iar din cauza tutunului n-am auzit să se fi întâmplat aşa ceva.
6. Ambele te fac să fii nervos (sau nu, deseori acționează ca un drog la nivelul creierului) şi provoacă dependenţă.
7. Ambele necesită o anumită sumă de bani, destul de mare ca să spun aşa (în funcţie de venituri şi de numărul de pachete de ţigări/sticle pe care le consumi zilnic)
9. Consumat în exces, alcoolul îţi poate produce probleme (te iei de oameni pe stradă crezându-te Rambo, SuperMan sau mai ştiu eu cine) dar dacă eşti locomotivă n-are cine să se ia de tine.

Pe lângă asta, multă lume tindă să nu se oprească la două trei pahare de alcool, ci merg mult mai departe până aproape de capătul liniei. La țigări situația este diferită.

10 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Alcoolul pentru că îi poate afecta și pe alții când bei tu. Vezi violenta domestică din pricina alcoolului, accidentele rutiere etc

| Violleta2022 a răspuns:

Ambele!
Tigara provoaca moartea plamanilor, pe cand alcoolul, moartea ficatului. Ambele organe: plamani-ficat sunt vitale vietii.

| doctorandus a răspuns:

Alcoolul, daca bei mult alcool poti muri, daca fumezi tigara dupa tigara nu mori a doua zi.

| Freya1 a răspuns:

Ambele.Depinde la fiecare cat este de sensibil.Alcoolul iti distruge si stomacul si ficatul si creierul in oarecare masura iar tigarile plamani, ficatul, psihicul ca provoaca dependenta

| johnnny123 a răspuns:

În doze bine controlate, alcoolul are chiar efecte benefice. Țigările nu sunt benefice în absolut nici o doză.

Dacă vorbim însă despre abuz, atunci alcoolul te va omorî mai repede decât țigările. Două sticle de vodcă pe zi te bagă mai repede în groapă decât două pachete de țigări.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alcoolul

| AnoAnonima0 a răspuns:

Tigara.

| Dan193 a răspuns:

Alcoolul. Fumand nu nimeresti in accidente auto sau te fac niste golani varza ca i-ai trimis in ****

| Laurentiu_Irimia_2002 a răspuns:

Ambele dar cred ca alcoolul deoarece bunicul meu funeaza de la 20 de ani iar acum are 70 si nu are nimic dar alcoolul e mult mai periculos funda?

| T2LS a răspuns (pentru Laurentiu_Irimia_2002):

Faptul că unele persoane resping "miraculos" efectele nocive fie ale alcoolului fie ale fumatului este pentru faptul că au un tip de celule care resping, în proporție mare, efectele novice făcându-le aproape nule. Bunicul tău este doar norocos.