| LoveSkittles a întrebat:

Aloha,TPU! Cum se manifesta depresia?batting eyelashesdau funda si vot! mersi anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mgvr a răspuns:

Depresia clinică este o stare mentală de tristețe/amărăciune care persistă pe perioade îndelungate.
Simptome care durează mai mult de două săptămâni și de o severitate care începe să împiedice desfășurarea normală a activităților zilnice deja semnifică depresie clinică.

Simptome

sentimente de anxietate sau de îngrijorare fără un motiv evident;
sentimentul de a fi copleșit (chiar de activități obișnuite);
lipsa apetitului cu scădere în greutate, dar sunt și pacienți care au creșterea poftei de mâncare;
insomnie, dar și creșterea duratei de somn;
plâns facil;
toleranță scăzută la frustrare.
Stare depresivă
Pierderea interesului pentru activități care înainte produceau plăcere
Incapabilitate de a mai simți emoții
Frică
Auto-învinovățire
Auto-compătimire
Sentiment de neajutorare
Stimă de sine scăzută
Gânduri despre moarte și/sau suicid
Oboseală fizică și/sau mentală

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multa bucurie!