| Sfinnx a întrebat:

Prin ce se manifesta depresia?

Răspuns Câştigător
| FemeiaPisică a răspuns:

Simptome/Manifestări:

- probleme fizice persistente, precum dureri de cap, tulburari digestive, dureri cronice ce nu raspund la tratamentele de rutina.
- stima de sine scazuta;
- neliniste sau iritabilitate;
- ganduri de moarte sau sinucidere, tentative de suicid chiar;
- modificari ale apetitului sau/si ale greutatii;
- probleme de somn, trezire dimineata devreme sau dormit prelungit;
- capacitate de concentrare redusa sau dificultate de luare a deciziilor;
- energie scazuta, oboseala, senzatie de "incetineala";
- sentimente de vinovatie sau neputinta;
- sentimente de inutilitate sau de pesimism;
- tristete persistenta, anxietate

2 răspunsuri:
| andreeactl a răspuns:

In primul rand prin...tristete. Tristete apasatoare cu sau fara un motiv vizibil. Esti intr-o aproape permanenta indispozitie si esti iritata. Iti pierzi capacitatea de a te concentra sau gandi asupra unui lucru, te simti inutila sau dezamagita de propria persoana. Ai des momente in care spui "Asta e, eu nu mai rezist" si te simti coplesita. Mai sunt si unele simptome fizice, de exemplu nu ai energie, simti nevoia sa dormi mult sau din potriva ai insomnii, scade sau creste greutate corporala alarmant. Daca te regasesti, sfatul meu este sa consulti un psiholog. Cu depresia nu e de glumit!