| Unicucebeea a întrebat:

Cum se manifesta depresia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| εмiLч97 a răspuns:

Buna :) Si eu am avut o despresie dar trecatoare din cauza prietenilor.
Depresia este o tulburare a starii afective, care duce la aparitia unei trairi de tristete sau de pierdere a sperantei pentru o perioada indelungata de timp. Fiind mai serioasa decat un simplu episod de tristete, de suparare sau decat o traire temporara de scadere a energiei, depresia poate avea un impact semnificativ asupra bucuriei de a-ti trai viata, asupra capacitatii de munca, asupra starii generale de sanatate si asupra persoanelor apropiate.

Depresia se manifesta diferit de la o persoana la alta. Unii se simt "daramati" pentru o perioada lunga de timp, in timp ce la alte persoane trairile de depresie vin si pleaca. In cazul in care o persoana are episoade scurte de depresie usoara, aceasta poate fi capabila sa isi continue viata profesionala si sa faca fata activitatilor cotidiene. Totusi, daca persoana in cauza nu urmeaza o forma sau alta de tratament pentru depresie, este supusa riscului de a deveni din ce in ce mai depresiva sau de a se imbolnavi fizic. In cazurile severe de depresie, persoana respectiva poate ajunge la incapacitatea de a comunica, la incapacitatea de a efectua activitatile de rutina si chiar la suicid. In aceste cazuri, consultul unui specialist si urmarea unui tratament sunt esentiale.

Persoanele cu depresie pot fi refractare la ideea de a cauta ajutor deoarece considera ca acest lucru este o dovada de slabiciune personala sau un defect de caracter sau cred ca trebuie sa fie capabili sa iasa singuri din aceasta stare.
Astazi se stie ca depresia, ca si orice alta afectiune medicala, are o baza biologica si chimica. Tratamentul depresiei este sigur si de regula eficace chiar si in cazul persoanelor cu depresie severa.
http://www.sfatulmedicului.ro/......ologica_18
Sper ca te'am ajutat.

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Lectură plăcută, http://www.sfatulmedicului.ro/......ologica_18
Pa, pa.

| doctoressa a răspuns:

Depresia este o tulburare de stare caracterizata de sentimente de tristete, neajutorare si neputinta. Formele depresiei pot fi blande sau moderate si se manifesta simptomatic prin apatie, scaderea poftei de mancare, dificultati de somn, scaderea respectului de sine si senzatie usoara de oboseala. Mai multe detalii gasiti aici: http://www.i-medic.ro/......a-femeilor

| mgtow a răspuns:

Se vede pe fata lui/ei ca e trist/a, ofteaza, nu are chef de nimic, uneori se gandeste la sinucidere, are nevoie sa fie singur/a.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin stari depresive ganduri negative tristete. suferinte sunt medicamente ce combate depresia uneori ce ajunge la sinucidere cel mai des dai in depresie din cauza unei despartiri de iubita sau iubit o viata avem eu zic ca trebuie traita asa cum e ea grea

| AndrewBa a răspuns:

Depresia se manifesta prin : plans, tentative de sinucidere, emo, inebunire, si tristete.