| VASY23456789 a întrebat:

Alunita nu era de culoarea pielii, iar marimea ei era de vreo 3 milimetrii. As dori sa stiu daca se poate intampla ceva grav de la ruperea alunitei. Ar putea fi vorba despre infectie sau cancer?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Stric controlul medical de specialitate poate spune starea ei de fapt.
Întotdeauna evită să le agresezi, fizic/chimic.
Mergi la dermatologie.
Sănătate.
Pa, pa.

| Adry05 a răspuns:

Există riscul.

| Amiiii69 a răspuns:

Eu nu mi-am rupt alunita. Din cate am auzit este sange uscat neindepartat de foarte mult timp si asa se face. Eu mi-as scoate-o daca as fi in locul tau dar as indeparta-o de la orice substanta fizica/chimica(subst. puternic acide, bazice). Totusi exista riscul pe care nu ti-l poti asuma asa ca ai grija. [-x[-x