| annnna1234 a întrebat:

Am o alunita mai maricica la subrat cu care m-am nascut. Nu si-a schimbat forma, marimea, culoarea etc. Problema este ca acum de ceva timp s-a "colorat" un pic si pielea din jurul ei. Dar nu e colorata uniform, ci ca si cum as avea pistrui. Si uneori am o durere in acea zona dar care radiaza..nu ramane doar la nivelul alunitei. Ce parere aveti? (Stiu ca trebuie sa merg la dermatolog si o sa merg dar probabil peste o saptamana-doua si voiam sa va intreb daca e obligatoriu sa fie ceva rau sau poate sa fie si ceva banal.)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| bulin a răspuns:

O alunita care isi face de cap, va ridica mereu semne de intrebare.Doar un dermatolog poate sa te ajute in acest sens, sunt cateva investigatii de facut...
Cel mai bine este sa nu pleci urechea la ce se vorbeste pe aici si sa asculti sfatul dermatologului, deoarece este singura specialitate care iti poate da un raspuns avizat.

| annnna1234 explică (pentru bulin):

Am specificat ca o sa merg la doctor, dar mai dureaza. Si sunt destul de panicata. Intrebarea mea era daca e posibil sa nu fie nimic rau

| LujuShadow a răspuns:

Depinde...Daca te doare sau alte chestii ti-as recomanda sa mergi la un doctor, Si eu am o alunita cam la fel tot sub brat, se poate sa te fi lovit sau zgariat de ceva si zgarietura a provocat ceva.Mai bine du-te la un doctor

| annnna1234 explică (pentru LujuShadow):

Ti s-au facut asa "pistrui" in jurul ei? Ai mers la dermatolog?