| anonim_4396 a întrebat:

Mama si-a rupt acum multi ani o alunita de pe spate, iar acum era sa si-o rupa iar'. Alunita ei acum este voluminoasa si iesita in afara. Poate face cancer? am auzit ca poti da in cancer si dupa 30 de ani de la ruperea alunitei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O alunita se poate indeparta usor, chirurgical sau prin cauterizare.
Ce e indepartat, nu mai poate face rau.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Dar e posibil sa fi facut deja rau? a rupt-o de multi ani, nu stiu de cand.

| KodrutZ a răspuns:

Daca e intr-o zona cu risc mare de rupere, cel mai bine o cauterizeaza. Oricum, e clar ca inainte de orice altceva trebuie si un consult dermatologic.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu poți face cancer după 30 de ani, de la ruperea unei alunițe. Important e să să aibă grijă, să nu și-o rupă din nou, deci să nu se rănească. Dermatologul i-ar putea da un sfat, chiar mai multe. Știu că chirurgical, se poate îndepărta. Un cancer de piele începe prin nevindecarea unei răni, când plaga e mereu deschisă, iar cojița care se formează nu rezistă, iar rana reapare.

| Seby52 a răspuns:

Salut. Cel mai sigur este sa se duca la un dermatolog sa vada exact cum sta situatia. Dermatologul se va uita printr-un dermatoscop si va analiza alunita si locul respectiv.
Cancerul nu se manifesta doar prin asa simptome si nu ne putem da niciunul cu parerea daca are sau o sa aiba cancer.
Du-te la dermatolog! Multa sanatate!

| KatelynDragutza a răspuns:

Da, o să facă, din păcate, dar trebuie să meargă la un dermatolog sau să îi pună cineva spirt pe aluniță, dacă e de pe spate,

| KatelynDragutza a răspuns:

Trebuie să meargă la dermatolog sau sa îi dea cineva cu spirt. Cu spirtul o știu fiindcă și eu când am fost mică, mi-am rupt o aluniță.