| TheWomanCat a întrebat:

Am 1.64 m si 51 kg.Cinstit,sunt grasa? Si daca da, cate kg mai trebuie sa dau jos ca sa fiu slaba?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

N-ai precizat ce vârstă ai...
Având în vedere data naşterii trecută la profilul tău, bănuiesc că ai 13 anişori :)

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 57, 2 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai chiar cu vreo 6 kg SUB greutatea IDEALĂ; aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Toate cele bune!

13 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Eşti normală. Nu trebuie să dai jos nimic.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Dupa parerea mea o persoana care are numarul de Kg. sub numarul de centimetri peste un metru nu este o persoana grasa. Poti sa verifici si aici ca nu ti-ai dat varsta: http://www.calcule.ro/......tutie.aspx

| Adry05 a răspuns:

Numeric esti chiar prea slaba. Diferenta trebuie sa fie de 10 la fete iar la tine de 13. Nu te mai lua dupa lucruri de genul, conteaza sa fii tu multumita de cum arati. Daca simti nevoia sa slabesti fa-o, dar sanatos cu mancare sanatoasa si miscare. Nu esti la stadiul sa trebuiasca sa apelezi la diete.

| OnuOnulică a răspuns:

Nu, nu ești grasă. Ești numai bine pentru înălțimea pe care o ai.

| Felys a răspuns:

Nu esti grasa, o persoana extrem de slaba nu are nici putere, mentine-te asa cum esti ca esti foarte bine

| bogdan12321132231 a răspuns:

Mai slabeste 20kg ca sa fii normala.
Am glumit 51kg e bine pentru greutatea poate chiar mai mult deci nu iti face griji

| RenataGrandeLove a răspuns:

Bună! Am văzut că ai pus mai multe întrebări în legătură cu alimentația sănătoasă.
La înălțimea ta de un metru și 64 de centimetri, maximul de kilograme ar fi de 54.Deci,pot spune ca esti mai mult decat perfecta.
Din cate stiu eu, fetele ar trebui sa aiba cu 10 kg mai putin decat inaltimea, iar baietii cu 10 kg mai mult.
kiss

| Carapancea_Cristi_1993 a răspuns:

Calculul greutății ideale în funcție de înălțime, sex și vârstă după formula lui Lorentz modificată:
GREUTATE IDEALĂ - 58, 4

Calculul greutății ideale în funcție de IMC: 58, 5 KG

Greutate minimă: 49, 76 KG
Greutate maxima: 67, 24 KG
IMC: 18, 96

Indicele tău de Masă Corporală indică: - greutate normală.

| Vavaregenge00001 a răspuns:

Nu...

| Anastasia123467337 a răspuns:

Draga mea kilogramele nu conteaza, dar iti raspund la intrebare eu cred ca esti foarte bine eu avand 1. 58si 48-49kg si imi place cum arat dar eu am si masa musculare de imi place...adică degeaba ai 1.70 si 45 kg daca ai doar grăsime si nu masa musculare pentru ca arăți urat...cu celulita chestiuni..intelegi? daca te uiti in oglinda si nu-ti place ce vezi desi ai kg putine nu strica sa te duci la o sala de fitness sa fai cv masa musculara

| Anastasia123467337 a răspuns:

Jddbd

| Marynaelena a răspuns:

Cati ani ai?

| 0Cris00P a răspuns:

Nu esti grasa chiar deloc draga mea. La inaltimea ta trebuie sa ai 54 de kg. Esti chiar bine