| Doremifa a întrebat:

Am 1.72 inaltime si 68kg, credeti ca e posibil sa slabesc pana la 55 kg pana vara fara risc sanatatii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Da, sa slabesti in jur de 3 kilograme pe luna nu e niciun risc. Numai sa slabesti sanatos, in sensul ca sa fii in deficit caloric, dar sa nu te infometezi. Poti sa mananci mult din ceva atat timp cat nu are multe calorii.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da este posibil daca faci sport si tii anumite diete.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

55 e putin pentru inaltimea asta iar 68 e o greutate absolut normala. Un optim ar fi pe la 64-65 kg.

| ALGator a răspuns:

Calculeaza-ti BMI-ul. Trebuie sa te mentii in limita normala, intre 19 si 25 kg/m2. Daca esti sub 19 apar riscurile.
Principalul risc nu e ca esti putin sub normal, ci ca asta devine o obsesie psihica pe care nu o mai poti opri pana cand nu te sfirsesti prin inanitie. O dependenta.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Da se poate, depinde cum o faci si daca este neaparat nevoie. Daca esti femeie s-ar zice ca merita, daca esti barbat in nici un caz.