| TheMoon15 a întrebat:

Am 1.80 si in jur de 49-52 de kilograme (sunt baiat si am 19 ani)
Oricum ar suna asta, doresc sa slabesc mult mai mult, doresc sa mi se vada coastele mult mai mult ca acum. Vreau sa slabesc pentru ca asa consider eu ca as arata mai bine, si oricat de mult mi-ati spune ca nu e sanatos, vreau sa fac asta pe riscul meu si nimeni nu ma poate convinge ca nu e bine.
Am facut niste exercitii si rezist foarte bine la foamete, am stat record aproape 2 zile fara sa mananc, si ma gandeam sa incep o dieta noua.
Sa beau doar apa si cafea, si odata la saptamana sa mananc o felie sau doua de paine. Cu o dieta de asta, am riscul sa mor?
Intreb asta pentru ca eu niciodata nu am mancat prea mult, mereu am avut oasele vizibile si corpul meu e obisnuit sa nu manance nimic.
Credeti ca e okay dieta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Deci scopul tău este să arăți ca victimele lagărelor de concentrare, pentru că în opinia ta așa ai arăta "mai bine"?

Cred că mai bine te-ai duce să discuți cu un doctor de căpuț.

| AmandinaDragan a răspuns:

Mergi si fa o programare la un psihiatru.

| newaccountbye a răspuns:

Rămâi așa, te rog.

| Dismally a răspuns:

O data pe saptamana sa mananci o felie - doua de paine? Da, dupa vreo luna vei muri subnutrit.

| mihai69 a răspuns:

Evident că nu.
Problema ta se poate rezolva doar la psihiatru...

| VelicanEmilia a răspuns:

Dupa ce ca esti "băt" mai ai nevoie si de dieta? Pune mana si baga in tine mancare, ca la o rafala mai puternica, te ia vantul pe sus. Mergi la un psihiatru. Maica-ta ce doamne iarta-ma pazeste, ea chiar nu vede ca esti cadavru mergator si ca ai nevoie de ajutor specializat? Ea nu e constienta de gravitatea "Anorexiei" sau nu stie ce e aia?

| SuntLeoaica a răspuns:

S-ar putea sa fi anorexic și nu e ok

| Drimmero a răspuns:

Tipule, tu esti subnutrit la valorile astea, ai aproape deficit de 30 de kg, la inaltimea ta ar fi fost ok sa ai vreo 70 de kg ca sa fii normo-ponderal, daca mai si slabesti te mananca anorexia. Pune mana si mananca ca altfel te mananca o gramada de probleme de sanatate si mori.

Răspuns utilizator avertizat
| Caro34 a răspuns:

Bună! Tu ai sigur probleme cu etajul superior! După 8 zile în care nu mănânci nimic mori pur și simplu! Corpul se va deshidrata și vei arăta ca și subnutriții din Somalia! Noi luptăm cu ajutoare contra foametei și tu? Trebuie să-ți lipsească o doagă să-ți faci singur rău! Revino-ti!?

| dullcat a răspuns:

Lasa prostiile.Da, poti muri.Si mergi la medic, deoarece sa arati sa ajungi asa anorexic, inseamna ca ai o perspectiva complet distorsionata asupra propriului corp.

https://www.news-medical.net/health/Anorexia-Nervosa.aspx

Citeste aici https://www.reginamaria.ro/utile/dictionar-de-afectiuni/anorexia

| TheMoon15 explică (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Scuze ca iti spun, dar nu ma bazez pe standardul social ca baietii trebuie sa apere, ba chiar oricum ar suna asta pe mine fostele mele ma aparau cand intram eu in probleme cu alti baieti, si chiar am primit comentarii ca sunt frumos, deci daca doar despre asta e vorba, sunt okay

Răspuns utilizator avertizat
| mi25 a răspuns:

Cred ca - daca nu iti bati joc de noi - ar trebui sa mergi cu capul la curatat.

| StrongHeart a răspuns:

Ai o problema de natura psihica. Vezi ca au murit oameni de la asa ceva.