| dreaming a întrebat:

de o perioada tin o dieta cam "drastica"daca pot sa spun asa. dimineata cand ma trezesc de obicei beau o cafea sau un capuccino apoi mananc un baton nutri-grain, ceva de genul batoanelor fitness si un fruct sau o felir de paine cu nutella si apoi restul zilei incerc sa nu mai mananc nimic, eventual un ceai sau inca o cafea si a observat ca incep sa slabesc, mai ales in jurul abdomenului.chestia e ca ma simtdestul de slabita, obosita, etc... dar nu vreau sa renunt.credeti ca procedez gresit? adica am incercat de foarte multe ori sa tin alte diete dar nimic nu a mers iar acum ca incerc dieta asta ma bucur ca merge dar mi-e si un pic teama.acum sa nu va ganditi ca sunt cat casa nu sunt grasa dar nici slaba, undeva intre. voi ce credeti, sa mai continui dieta asta sau nu? mersi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| s4a a răspuns:

Si dupa ce termini "dieta", te-ai gandit cum vei continua, sau crezi ca o poti tine asa toata viata? Te-ai gandit la riscurile la care iti supui organismul prin acest regim alimentar? Orice dieta ar trebui recomandata de catre un medic deoarece prezinta si riscuri, nu doar beneficii. Sfatul meu ar fi sa incepi sa mananci sanatos, cat mai multe fructe si legume, cat mai putine dulciuri, carne si fainoase, si sa faci miscare zilnic.

Răspuns utilizator avertizat
| Keriam a răspuns:

Bineinteles ca procedezi gresit.Organismul nu cere mancare ca sa aiba de unde se ingrasa, ci sa sa functioneze normal. Tu daca nu ii dai mancare organismului el isi consuma porprii muschi ca sa genereze energie.Cred ca iti dai seama ca e cam grav.Organismul tau e foarte slabit, nu ti se pare, chiar asa e. Te poti imblonavi daca o tot tii cu nemancatul. Un baton fitness+ o felie de paine cu nutella e aproape ZERO.Ai pe internet multe calculatoare de calorii, ti se va spune in functie de datele pe care le dai tu cate calorii ai nevoie tu pe zi ca sa slabesti SANATOS.Tot ce mai trebuie e sa faci sport si sa nu mananci tampenii(Fast food, Mc donald's). Sa vezi ce bine ai sa te simti in corpul tau!

| alesaro a răspuns:

Atentie ca iti distrugi sanatatea. Ai discutat cu un nutritionist sau faci asta dupa ureche? Dupa ce spui tu aici, am impresia ca... dupa ureche! Mare atentie! Intra si pe http://www.SlabescUsor.ro si hai sa vorbim, nu aia e solutia!