| Simoo a întrebat:

Am 11 ani. este posibil sa-mi vina ciclul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Tourniquet a răspuns:

Depinde cat de dezolvatata esti. Daca ai par pubian, axilar, sani in creste, secretie alba inseamna ca in aproximativ 1-2 ani iti vine. (1 an - 2 de la venirea secretiei).
Normal ar fi ok pe la 12 ani.
Mie mi-a venit la 10 ani si 4 luni. Am o colega la dansuri careia i-a venit la 9 ani. happy

13 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Da, unele fete, daca sunt ceva mai dezvoltate pot sa aiba ciclu chiar si la 10 ani. Daca ti-a inceput ciclul menstrual nu te speria. Ai grija sa iti mentii corpul curat, sa nu faci eforturi deosebite in perioada respectiva, sa nu faci baie fierbinte. Vezi mai jos, citeste ce poti face sau nu in timpul ciclului
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=1710
http://www.medicina-naturista.ro/stil-de-viata/primul-ciclu-menstrual.html

| Blackwoman27 a răspuns:

Da daca iti curge lichiul albicios iti va veni curand

| andrei90tm a răspuns:

Când începe menstruaţia mea?
Din nou, pentru acest moment nu există o vârstă medie. Menstruaţia poate apărea într-un anumit moment al perioadei de pubertate – poate începe la vârsta de 8-9 ani sau cel mai târziu la 16-17 ani. Indiciile care te anunţă că se apropie momentul apariţiei menstruaţiei sunt creşterea sânilor, a părului pubian, apariţia unei secreţii vaginale albe sau gălbui. În zilele noastre, fetele se maturizează mai devreme decât înainte, însă merită totuşi să o întrebi pe mama ta când a avut prima menstruaţie pentru că este posibil ca prima ta menstruaţie să îţi apară cam la aceeaşi vârstă ca a ei.

Nu te panica cu privire la ce fel de mijloace de protecţie să utilizezi în timpul menstruaţiei. Multe fete folosesc la început absorbante. Prima ta menstruaţie va fi probabil destul de uşoară, însă este bine să alegi Always Ultra, care iti asigura protectie maximă. De asemenea, este o idee bună să păstrezi în geantă sau în ghiozdan unul, două absorbante – ca să nu fii luată prin surprindere în cazul în care menstruaţia îţi vine mai devreme.

sursa: http://www.noifetele.ro/yourbody/periods_2.php

Numai bine!

| march a răspuns:

Depinde de la caz la caz... Unele fete incep sa aiba menstruatie cand au numai 8 ani, in timp ce unora Ie vine tarziu, pe la 16 sau 17 ani.

De obicei se manifesta prin anumite simptome premenstraule: intarirea sanilor, dureri stomacale, iritabilitate s. a.

Cand acesta soseste nu trebuie sa faci nimic decat sa iti pui un tampon, absorbant ca sa nu te patezi pe haine.

De obicei acesta vine 1 pe luna cam la 20-24 zile. La inceput nu o sa fie regulat, insa sa nu te sperie acest lucru. Cu timpul vei recunoaste cand acesta trebuie sa soseasca.

| Simona a răspuns:

Si de la 10 e posibil...stai linistita

| JustMe_8650 a răspuns:

Buna, desi esti micuta, este posibil sa iti vina. depinde de fiecare organism in parte, de dezvoltarea fiecaruia.

| KidOoNh a răspuns:

Posibil dar cred ca mai trebuie sa astepti o vreme dar acea vreme va veni curand big grin

| lenutza001 a răspuns:

Da e posibil de dezvoltarea orgnismului...

| xSequel a răspuns:

Sunt baiat si nu stiu prea multe, dar la scoala fetele din clasa mea (is pe a 5 a si fetele au 11 sau 12 ani) spun ca le-a venit ciclul.Deci raspunsul este DA.

| Maryabaii a răspuns:

Daca esti mai dezvoltata da.

| AnNyşK a răspuns:

Pai depindebig grin da este posibilhee heeeu am din cl. a 4`ahappy

| deutzacoolgirl a răspuns:

Da este posibil orice la o fata i-a venit menstruatia chiar la 6 ani deci asteaptate la orice.

| Mia_5273 a răspuns:

Depinde cat de repede te maturizeziwinking