| MaximAlex72 a întrebat:

Am 11 ani şi încă nu ştiu să îl zic pe "ş" (sunt sâsâit).Cum pot să îl pronunţ?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DanielPH a răspuns:

In copilarie am intalnit oameni care erau sasaiti, aveau 7-10 ani, uni si-au revenit fara ajutor, altii sunt inca sasaiti. Au 17/18 ani si tot sunt sasaiti.
Ne-am invatat cu ei, la inceput faceam misto de ei, dar cu timpul ne-am obisnuit.
Este doar un defect minor de vorbire, mai rau era daca erai balbait, mut sau alte probleme.
Daca nu poti sa il zici, poti incerca, te duci la un parinte/coleg/frate si il pui sa zica sarpe pe silabe, te uiti la miscarile buzelor, a limbii, a poztiei lor si poate rezolvi ceva, exerseaza mult, nu doar azi o ora si poate toata saptamana.
Exercitiul este cheia succesului.

2 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Asta e un defect care apare la foarte multi copii, si nu ai ce-i face. Trebuie sa te obisnuiesti cu ideea.

| ANDA135 a răspuns:

Nu e ceva foarte grav, poti sa te obisnuiesti cu asta