| anonim_4396 a întrebat:

Am 12 ani cum pot slabi cineva sa îmi dea o idee cum sa slăbesc. Vreau sa mai am si o voce groasa am voce prea subțire pentru vârsta mea cum o pot îngroșa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

O sa ti se ingroasa vocea dupa 13-14 ani... Parintii tai chiar nu ti-au zis nimic despre pubertate?
La varsta asta iti recomand sa te apuci de-un sport, te si ajuta sa te integrezi mai bine intr-o echipa, e sanatos si poti sa si slabesti.
Ai mai multa grija la alimentatie, nu mai manca porcarii gen chipsuri si bea sucuri de la magazin, fast food sau patiserie. Sau macar incearca sa le raresti. Inlocuieste painea alba cu cea neagra sau integrala si mananca intr-o cantitate cat mai mica.
Bea 2L de lichide pe zi unde nu se includ sucurile din comert de niciun fel.

| Dreamer a răspuns:

La 12 ani iti recomand sa faci sport - fotbal, baschet, karate, inot sau exercitii acasa - flotari, genuflexiuni, abdomene...alergat, bicicleta.
Când eram cam de varsta ta imi aduc aminte ca faceam zilnic complexul chinezesc - asta inseamna ca faci o flotare, o genuflexiune, un abdomen...in sens crescator pana ajungi la 10, fara pauza. Când ajungi la 10 faci pauza 2, 3 minute si continui descrescator. Ideea de baza nu este greutatea exercitiului, ci volumul si ritmul care te face sa arzi grasimi.
Iar cu vocea stai linistit ca ti se va schimba singura intr-un an sau doi.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă/cât este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...
Iar vocea ţi se va "îngroşa" de la sine, în câţiva ani happy

Toate cele bune!

| Oana92 a răspuns:

La varsta ta este complet interzis sa urmezi o dieta fara recomandarea si supravegherea medicului. Esti in crestere si ai nevoie de un regim alimentar sanatos si echilibrat, nu de diete.

Apuca-te de un sport, dar ai grija sa nu exagerezi nici cu asta!

| DeathOfDreams a răspuns:

Ai vocea subțire datorită vârstei tale. Eşti abia în dezvoltare, peste vreun an, doi o să o ai mult mai groasă, sunt convinsă.
Şi în legătură cu slăbitul, poți face multe plimbări, câteva exerciții acasă şi poti să reduci prăjelile şi pâine din alimentația ta.

| buffa a răspuns:

Salut, esti in proces de dezvoltare, ai rabdare, dar daca doresti sa ai voce groasa cat mai curand, mergi la cor.