| anonim_4396 a întrebat:

Am 12 ani si as vrea sa slabesc cateva kilograme! Va rog sa-mi dati niste sfaturi utile pana pe 27 august 2011! Stiu ca sunt cam mica dar am o celulita care ma face sa ma simt prost sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Renunta la gustarile dintre mese.
Cand simti nevoia sa rontai covrigei, alune sau batoane de ciocolata intre mese, inseamna ca te supara ecva, ca esti stresata sau plictisita. Chiar daca ciugulesti de foame, este bine sa renunti la acest obicei cu efecte devastatoare in timp. Nu sari peste micul dejun, manaca exact atat cat iti trebuie la mesele principale, si inlocuieste gustarile cu fructe. Cand iti este foame, poti servi jumatate de mar sau un iaurt slab cu cereale integrale.

Consuma alimente foarte sarace in grasimi
Toate alimentele semipreparate, pizza si dulciurile contin cantitati foarte mari de calorii, lipide si glucide. Trebuie sa renunti la ele din prima zi in care incepi dieta, deoarece organismul supus regimului va retine mult mai repede grasimile. Inlocuieste-le cu salate si legume, carne de peste sau de curcan. Eliminarea grasimilor inseamna si sacderea cantitatii de colesterol.

Redu portia din farfurie.
Chiar daca nu esti plinuta, dar vrei sa ai un meniu echilibrat si un tonus ridicat, trebuie sa mananci numai atat cat iti trebuie. Incearca sa reduci treptat cantitatea de mancare pe care ti-o pui in farfurie, astfel incat sa te scoli de la masa cu senzatia ca nu iti mai este foame. Redu inclusiv portia de friptura, chiar daca este facuta la gratar.

Fa multa miscare.
Activitatea fizica este aliatul de baza al acestei diete. In primul rand, gimnastica, arde caloriile, apoi te ajuta sa capeti o forma mai zvelta. Chiar daca schimbi dieta, nu renunta la bunul obicei de a face miscare. Nu trebuie sa devii sportiva, dar plimbarile lungi, pe jos sau cu bicicleta, inotul si alergarile usoare in parc elimina grasimile si iti fortifica inima. Fa miscare 30 sau 40 de minute zilnic.

| nellyneliana a răspuns:

Buna! Celulita nu inseamna neaparat ca esti grasa.Pentru a scapa de ea trebuie sa iti iei un gel anticelulitic si sa te masezi pe locurile afectate de 2 ori pe zi.Pentru a te mentine in forma si nu a mai avea probleme cu celulita e recomandat sa faci sport. Succes!

| FreakyFred a răspuns:

Voi si daca aveti 40 de kile si va sufla vantul (la propriu) tot va simtiti prost. Nimic nou sub soare.

| M3lania a răspuns:

Cauta pe net tipuri de exercitii pentru a slabi in zonele cu probleme. Fa in fiecare zi 30 de minute de exercitii fizice. Bea 2 litri de apa pe zi si ai grija la ceea ce mananci. ( fruncte si legume, fara prajeli si dulciuri in exces ) Astea te vor ajuta sa te simti mai bine. Succes!

| picolini a răspuns:

Eu am folosit enorm de multe creme anticelulitice. si cea mai buna e de la vichy. bea multe lichide, celulita la varsta ta poate sa apara din aceste cauze: ereditara, stres, ciocolata(alimentatie gresita) sau circulatia proasta(iti dai seama daca ai mainile si picioarele reci)

| Dιєиυтzα a răspuns:

Nu te gandi sa slabesti de la varsta asta. esti prea mica, si eu tot 12 ani si niciodata nu m.am gandit sa slabesc.si in legatura cu celulita.nu te mai gandi la ea. pentru ca daca te gandesti asa de tare, va fi mai rau. Funda, please?!

| Corynaaaa a răspuns:

Aloooo fetitzo. scoala draga, celulita mai incolo.

| graz a răspuns:

Ideea e ca nu trebuie sa slabesti poti sa fi slaba si sa ai celulita.Trebuie sa iti tonifici pielea.Depinde unde e celulita.Cauta pe net exercitii pentru gamba, coapse, abdomen [in ce zona ai celulita] si fale pana vezi ca ai pielea tonifiata.

| Robert_3552 a răspuns:

Pai fetita eu iti zic daca ai bicicleta plimbate pe ua cel mult macar 2 ore sau o ora sau fugi ca eu am 29 de chile am muschi fug prin tot satu cu viteza mare
si am si forta e bun asa mai slab