| cattylove a întrebat:

Am 12 ani SI NU MI-A VENIT MENSTRUATIA! o intrebare destul de ciudata : CUM FAC SA-MI VINA? vreau raspuns urgent please! FUNDA multumesc anticipathee hee

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Corynna13 a răspuns:

Nu ai cum sa comanzi menstruatia. Ea iti va veni odata cu o activitate mai speciala a hormonilor, deci totul tine de activitatea ta hormonala. Cand organismul e pregatit de asa ceva, atunci va aparea si menstruatia. Fii fara grija, ai destul timp sa iti vina. Trebuie sa vina in general pana la 16 ani. Daca de la 16 ani incolo nu ti-a venit, e cazul unei vizite la doctor.

9 răspunsuri:
| alexa88 a răspuns:

Dar de ce s-o faci sa-ti vina? Ai rabdare, toate la momentul lor...o sa te saturi de si de menstruatie. Bucura-te de tine asa cum esti, viata este frumoasa!

| 愛日本 a răspuns:

Roaga-te sa nu iti vina asa repede! Doamneeee nu imi vine sa cred ca iti doresti asta, e foarte foarte naspa!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai ce să faci!

TREBUIE să ai RĂBDARE!

NU este o "regulă generală" pentru a prezice exact când îţi vine menstruaţia!

În general, prima menstruaţie/menarha vine între 11-15 anişori - dar e posibil să vină şi mai târziu.

Menstra vine atunci când organismul este "pregătit" şi eşti destul de matură/dezvoltată.

Ai RĂBDARE că va veni şi menstra şi te vei "sătura" repede de ea.

"Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani." - SURSA : http://www.copilul.ro/......a5645.html

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.copilul.ro/......a5645.html

http://www.ghidul-parintilor.ro/......uatie.html

http://www.copilul.ro/......a4411.html

http://www.desprecopii.com/......fetite.htm

http://www.info-ghid.com/......tie-s.html

Toate cele bune.

| AndyLavy a răspuns:

Terminati mha cu prostiitle, ce naiba, documentati-va si voi inainte sa puneti astfel de intrebari atat de stupide. NU AI CUM, nu se poate, asta depinde de organismul tau. SI ce naiba te grabesti atat sa iti vina? cred ca esti foarte nerabdatoare ca o saptamana pe luna sa iti fie rau ca dracu, si multe altele. Inconstienti mai sunteti!

| VampireBlood a răspuns:

De ce ai vrea să-ţi vină? O să-ţi vină cândva, nu te grăbi doar pentru că altcuiva i-a venit.O să te saturi până la urmă.

| tenutza a răspuns:

Poate veni si la 14-15 ani....Nu te panica. Eu una sunt satula de pete si dureri de burtalaughing...Dar decat de copii mai bine sa fi satula de durere, nu?big grin Deci, lasa timpul sa treaca si nu te grabi ca nu-i nimic minunat in asta.

| Petrust a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic.Ea o sa vina cind va trbui.La cineva poate sa vina la 11 ani, la cineva la 13.Nu e nimic straniu.

| marya868686 a răspuns:

happy ce amuzant! nu poti face sa-ti vina, trebuie doar sa astepti, intreab-o pe mama ta cand i-a venit si tie nu trebuie sa-ti vina mai devrema cu 1 an de ea, doar asteapta la unele fete le vine la 16 ani

| Abbcdd a răspuns:

E complet normal, poti avea si 14 ani si sa nu iti vina, nu e anormal, depinde de cat de dezvoltata esti. Nu exista vreo metoda sa o faci sa iti vina, doar asteapta e singura solutie :*