| AlexandraPisii123 a întrebat:

Vreau sa va intreb : cum va dati seama ca va venit menstruatia? Voua inainte sa va vina menstruatia ati avut scurgeri vaginale sau ceva de genu? Eu am mai mereu si nu prea vreau sa ma ia pe neasteptate, ( Intrebare pentru fete )
Fara raspunsuri inutile sau jigniir. Dau funda celui mai complet raspuns. Pupici.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Eu, inainte sa imi vina menstruatia, eram tot timpul nervoasa, nu aveam o stare prea buna, ma durea din cand in cand burta, oboseam usor, eram mai retrasa, nu prea voiam sa fac nimic. Tine mereu un tampon la indemana, (mai ascuns putin ca sa nu vada toata lumea si sa te faci de ras )Daca simti ca iti curge ceva, mergi repede la baie sau intr-un loc ascuns daca e sa iti vina, n-ai cum sa nu simti si e bine sa fii pregatita. happy

3 răspunsuri:
| Kenya a răspuns:

Ah,eram intr-o stare de depresie, nu stiam ca urma sa imi vina, aveam dureri mari. Dar cum am aflat a fost amuzant laughing
M-am dus bine mersi la veceu si am vazut ca sunt murdara si era mai uscat, credeam ca poate am facut pe mine rolling on the floor
Bine mersi, a doua zi dimineata am spus, nu cred ca iar am facut pe mine rolling on the floor Si am chemat-o pe mama.

| aviii a răspuns (pentru Kenya):

rolling on the floor la fel si mie rolling on the floor

| EvanPetersFan a răspuns:

E normal ce ti se intampla! Scurgerile vaginale sunt pentru a curata vaginul de tot felul de bacterii. Eu inainte sa - mi vina problemele, mi-au crescut sanii, mi-au aparut cosuri pe fata, si aveam diferite stari emotionale (ma simteam timida, retrasa, si foarte speriata. si cateodata plangeam fara niciun motiv). De asemenea, hormonii se dezvolta cand te gandesti la vreun baiat mai special. Iti creste parul pebubian, iti miroase transpiratia.
Iti recomand sa folosesti absorbante zilnice, pentru orice eventualitate.