| RaulCosminXD a întrebat:

Am 13 ani 1.50 si 43 kg si sunt destul de gras adica am burta... Si as vrea sa intreb daca ar fi ok sa merg la sala de acum sau daca sa merg la workout

PS: Vreau sa slabesc si sa ma definesc ca in 3 ani sa arat bine...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Eu iti recomand sa te axezi de pe acum pe slabit, ca mai tarziu sa te apuci de sala.
Pentru a slabi e bine sa ti cont de sfaturile urmatoare:
Redu mai mult din alimentele bogate in grasimi si fa miscare, astfel, vei pierde doar din masa adipoasa a organismului.
Odihneste-te suficient, somnul prea putin sau prea mult ingrasa.
Alearga dimineata de preferat, pe frig, imbracat mai lejer pentru ca pe frig si pe stomacul gol, organismul arde cel mai bine grasimile! Nu uita sa te hidratezi! adica sa bei putin cate putin astfel incat sa nu iti vina sete niciodata! setea e ca un semnal de alarma al corpului care iti transmite ca nu mai ai suficienta apa in corp, ceea ce nu e in regula! Profita de soare cat poti de mult! Soarele e o adevarata sursa de vitamina D. Nu tine cine-o stie ce diete sau regimuri care ti-ar putea strica sanatatea! Ea e mai presus de frumusete sau bogatie! Numai bine! Consideri ca merit funda?

2 răspunsuri:
| Daniel9988 a răspuns:

Este bine ca ai vointa.Mergi la sala daca te lasa parintii.Sau joaca football ca eu pe la 13 ani veneam ud de transpiratie acasa happy

| DigBick a răspuns:

Ai totusi 13 ani. Stai chill cu sala daca nu vrei sa ajungi chiar deformat sau cu posibile dureri de spate la 15 ani. Daca vrei sa dai burta jos, apuca-te de alergat, ca o dat caldura, si lasa shaorma. Incearca sa nu mananci cu 4 ore inainte sa te culci. De sala apuca-te pe la 15 ani. Bafta!