| SexyBlue a întrebat:

fac 14 ani in iulie si vreau sa merg in vara la sala sa mai slabesc nu sunt gras dar nici foarte slab putina burta ( nu obez sau ceva in niciun caz ) si vreau sa merg la sala de forta ce ziceti? as putea sa slabesc bine toata vara? si cine stie poate fac si niste muschi? >:

27 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Daca vrei sa slabesti cu adevarat trebuie sa alergi la greu si sa mananci mancare usoara formata din fructe si legume. Daca vrei sa pui muschi mergi la sala. Recomand ambele pentru ca alergarile dezvolta muschiul inimii si nu numai, iar sala va dezvolta mushchii membrelor, spatelui etc.

| Cosmin86 a răspuns (pentru suffarstar):

Cu fructe si legume NU PUI MUSCHI indiferent cat tragi la sala

voi chiar nu stiti NIMIC? Daca sunteti niste COPII INAPTI paraleli cu sportul, nu mai comentati la sport

| suffarstar a răspuns (pentru Cosmin86):

"Daca vrei sa slabesti cu adevarat trebuie sa alergi la greu si sa mananci mancare usoara formata din fructe si legume. "
Chiar atat de chior esti?
"Daca vrei sa pui muschi mergi la sala."
Citeste bine un raspuns, daca comentezi.
bineinteles ca trebuie sa manance hrana bogata in proteine daca vrea masa musculara. Dar "sunca"se da jos prin dieta.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru suffarstar):

O dieta trebuie sa includa si proteine si ceva carbo, nu doar fructe si legume

si sunt chior cu ce?

| suffarstar a răspuns (pentru Cosmin86):

El a specificat ca vrea sa slabeasca si poate sa puna si ceva muschi.Eu I-am ca spus ca daca vrea sa slbeasca sa manance mai multe fructe si legume. Daca vrea si niste muschi sa faca si sala. Eu am spus ca daca vrea sa slabeasca sa manance mai multe fructe si legume. Tu vii si imi spui mie ca cu fructe si legume nu pui masa musculara.Stiam. Nu am spus ca daca mananci fructe si legume iti creste masa musculara. Da trebuie sa contina si carbo sau proteine, dar nu multe, si mancarea combinata.Nu sunt nutritionist dar ma gandesc ca fructele si legumele sunt cel mai indicat.Si aia de la Tv tot zic pentru o viata sanatoasa consumati zilnic fructe si legume. Ca sa puna muschi, trebuie, intr-adevar, o masa consistenta.

| suffarstar a răspuns (pentru ab7ra7xa7ss):

Asa e.Multi adolescenti consuma multe porcarii cum ar fi shaorma, chips-uri sau alte alimente bogate in saruri, e-uri grasimi si alte chimicale.

| deeadeea111 a răspuns:

Du-te o sa slabesti

Răspuns utilizator avertizat
| alexblack00 a răspuns:

Daca tragi toata vara si tragi cum trebuie la sala si faci ce iti zice instructoru de acolo la inceput cum esti incepator te va ajuta instructoru la inceput dar daca tragi tare si bine cum e si vara arzi multe calorii normal va vei da jos din kg si vei face si masa musculara

| 69CarpeDiem a răspuns:

Ohoho...acesta este si planul meu.
Dar eu nu sunt gras ci doar vreau sa merg la sala de forta.
Am un prieten care a mers toata vara si a bagat proteine.
Deci la cat de slabanog si de schilod era...stii cum arata acuma?

| Cosmin86 a răspuns (pentru 69CarpeDiem):

Dupa doar o vara cat sa arate

p.s. : si tu bagi proteine, ORICINE baga proteine, ca se gasesc in mancare

Trage si tu ANI DE ZILE sa arati diferit, nu "toata vara"

| 69CarpeDiem a răspuns (pentru Cosmin86):

Am zis ca ma apuc din vara...nu doar pe parcursul ei.
Nu ma refer la acele proteine ci la din astea:
http://www.megaproteine.ro/

| 69CarpeDiem a răspuns (pentru Cosmin86):

Da ma bine...tu ai ceva de comentat pentru toata lumea.
Vrei sa spui ca daca mergi 3 luni nu se cunoaste cat de cat.
Bine ca esti tu cine stie ce culturist.

| Cosmin86 a răspuns (pentru 69CarpeDiem):

Aici vorbim de "cat de cat" sau de rezulate serioase?

Legat de megaproteine.ro -> eu am folosit dymatize elite whey, e foarte bun raportul calitate-pret ( pe langa proteine are si glutamina si enzime )

Dar sa stii ca suplimentele conteaza 10 %, proteinele din mancare conteaza 90 %, de-aia tot insist asupra lor, am vazut destui care dupa ZECI DE CUTII de proteine aratau mediocru.

"Bine ca esti tu cine stie ce culturist" -> sunt mai bune ca 90 % de pe site-ul asta si comentez ca incerc sa-i ajut

| 69CarpeDiem a răspuns (pentru Cosmin86):

Laso balta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru 69CarpeDiem):

N-ai inteles nimic, o sa ramai un firav

| 69CarpeDiem a răspuns (pentru Cosmin86):

As vrea sa zic cum "esti" si o sa "ramai" dar dupa zicea lume ca sunt nesimtit si raman fara cont.

| Cosmin86 a răspuns (pentru 69CarpeDiem):

Mai bine decat un idiot ca tine oricum

| Cosma16 a răspuns:

Asa eram si eu la 14 ani. Vroiam sa ma duc la sala sa slabesc, patratele etc.Pana cand m-am intalnit cu o persoana specializata in asa ceva si mi-a recomandat sa mai stau cativa ani.De ce? Nu o sa mai cresti.Mai bine faci ceva in aer liber cu greutatea corpului.Alergat,baschet,fotbal,inot(cel mai bun.Te si inalti si slabesti si repede)...etc.Sper ca te-am ajutat.

| SexyBlue explică:

Multumesc pentru raspunsuri dar eu vreau mai intai sa ma vad slab si apoi vedem cu muschii happy deci asta cu muschii nu e ceva obligatoriu! ramane sa vedem momentaqn vreau sa slabesc happy

| Wehes a răspuns (pentru SexyBlue):

Poate asa intelegi cel mai bine :
Muschii nu ii pui intr-o singura vara ( 3 luni ), muschii ii pui in ani de zile.
Deci, TOTI CEI CARE VA APUCATI DE SALA, GANDITI-VA CA VA TREBUII SA VA APUCATI PE TERMEN LUNG NU PE 1 LUNA - 2.

| SexyBlue explică:

Nu prea am pretentia la 14 ani de muschi laughing nici n-am ce muschi sa pun daca nu is dezvoltat vreau sa slabesc mult

| vSpy a răspuns:

De salbit vei slabi daca bagi si proteine si manaci ce iti spune antrenorul te faci bine rau. Adica pui masa musculara pe tine dar trebuie sa mai te tii cred nu doar sa faci 3 luni si gata te lasi ca nu ai rezolvat nimic.

| vSpy a răspuns:

Daca te tii doar 3 luni nu are rost faci muschi si dupa revi la normal, daca te tii mai mult iei si proteine si ce iti spune antrenoru te faci bine rau, adica dai jos din burta si pusi si masa musculara pe tine. Doar tinete de ea

| costyMGM a răspuns:

Eu zic ca e ok...tota vara si fara proteine se vede daca te tii de sala bine si mergi.o sa dai si burta jos si ai sa ai si muschi..eu tot de la 14 ani am inceput si in doua luni se vedea multa diferanta..si fara proteine..asa ca nu mai astepta bagate si ai sa vezi o mare diferentawinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru costyMGM):

De ce tot insisti "fara proteine"? cand spui o prostie, iti place sa insisti?