| Mihneanuca a întrebat:

Am 13 ani, 1.83 și a început de un timp sa mă doară spatele și sa mi se formeze cocoașă. Cum aș putea face să nu am cocoașă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Destul de înalt pentru vârsta aceasta. Mergi la sală.

| Fatamuntilor a răspuns:

Stai corect in banca /la birou -spatele drept.
Poarta ghiozdanul in spate, eventual scoate cartile care nu-ti sunt folositoare in ziua respetiva.
As zice ca durerile sunt de crestere, dar totusi vorbeste cu mama ta si mergeti la doctor.

| aXy99 a răspuns:

Incearca sa stai drept, du-te la sala (chiar daca e cam devreme). Macar fa niste exercitii, niste indreptari ceva. Daca nu reusesti in niciun fel du-te la doctor.

| Anonymy05 a răspuns:

Stai intins in pat. Datorita pozitiei, ti se va indrepta coloana vertebrala.

| CorinaB a răspuns:

Du-te la medicul de familie si cere o trimitere pentru gimnastica medicala. Acolo ti se va corecta postura si vei fi invatat ce sa faci pentru a evita si pe viitor formarea cocoasei. Despre dureri, sunt normale. Ai avut un ritm de crestere accelerat si din acest motiv, osatura doare. Dar va trece si asta, cu timpul.