| Catalin_6260 a întrebat:

Am 13 ani si am paduchi cam de o saptamana.Am luat un sampon de la farmacie si am inceput sa ma spal cu el.Ar putea cineva sa-mi spuna cand si de cate ori sa ma spal si cum sa dau lindinii jos? Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

Te speli zilnic pe cap si cand este ud parul(se vad mai bine ouale si paduchii pe parul ud) rogi pe cineva din familie sau prietena sa te ajute. Iei un piaptan cu dinti foarte desi(sunt pe la piete sau bazaruri) si te piepteni bine. Cine te ajuta trebuie sa aiba rabdare si sa traga de pe fiecare fie de par ouale ramase. Daca sunt moarte se desprind usor! (Nu neglija sfatul cu ajutorul ca doar asa ai sanse sa scapi mai repede si definitiv!)

17 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Pentru ca sa scapi de ouale de paduchi foloseste apa de mare sau apa sarata. Aceasta dizolva practic adezivul cu care sunt fixate ele de par. Lasi parul ud 15-20 min dupa spalare si apoi clatesti.

| alexandraalis a răspuns:

Trebuie sa te tunzi scurt si rogi pe mama ta sau o alta persoana sa te curete in cap de lindini astfel: cu unghiile se desprinde fiecare lindine de pe firul de par.
Dupa fiecare lindine desprinsa de pe firul de par se spala mainile cu apa.
La sfarsit se spala mainile cu apa si sapun.
Spala-te cu sampon pentru pediculoza de la farmacie sau cu gaz dar nu exagera, gazul arde pielea capului.
Este singura solutie sigura de a scapa de ei.

| darrio2007 a răspuns:

De ce nu ai intrebat la farmacia de unde l-ai luat cum te speli? In ce casa traiesti de ai paduchi?

| rosto a răspuns:

Pai spala-te cat mai des posibil, si tine-l cat mai mult. Nu ar fi rau daca ai intreba si la farmacie ca sa stii mai exact. Tunde-te cat poti de scurt [mai ales ca esti baiat] si o sa vezi ca scapi de ei. Ar fi bine daca te-ai pieptana cu un piaptan cu dintii foarte desi dupa spalari ca altfel nu se desprind. happy

| eni a răspuns:

Petrolul te ajuta.greu o sa scapi de ei.multa bafta!

| Abcdefg123 a răspuns:

@ Angel(Y) :] ce rea esti :]], sclifosite d`astea care se dau " mari si bogate " pe net =]] gasesti la tot pasu` straight face. Urat e sa te lauzi oh go on.chiar daca ai :].

Incearca sa te speli in fiecare zi thinking
Bafta :*! si nu asculta ce zic astia oh go on.

| ♫♫yukkipawz♫♫ a răspuns:

Pai spalate si roaga pe cineva sa te pieptene cu un pieptene cu dinti rari; nu va mai laudati! aici se ajuta nu e piata de fite!tongue

| SweetyNuta a răspuns:

Vai de mine!

Eu am 15 ani si nu am avut niciodata paduchi!
Adica nici nu am de unde avea pentru ca avem o casa foarte decenta fac parte dintr'o famlie foarte bogata
Revenind la tine nu stiu cum pot sa te ajut fiind ca nu am avut niciodata//

Succes!

| TFTB a răspuns:

Draga mea...Si eu am avut paduchi, dar am cumparat nu mai stiu ce sampon, tot de la farmacie.Cred ca odata pe saptamana, cum te speli tu de obicei.Lasa 10 minute sa actioneze, dupa aia te clatesti bine, bine de tot cu dusul.BAFTA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Angely`:mama dupa ce ca esti proasta, mai si semnalizezihappy, si pun pariu ca traiesti intr-o casa de carton si visezi la una "foarte decenta"rolling on the floor.
@Catalin:avand in vedere ca esti baiat, tunde-te scurt, periuta si foloseste samponul acela de la farmacie in fiecare zi. Dar citeste pe ambalaj trebuie sa scrie mod de folosire.

Multa bafta si sa fi iubit`!:*:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai paduchi din cauza locului unde traiesti.Sa stiti ca ai mai multe sanse sa ai paduchi daca esti curat pentru ca ei prefera locurile curate.Nu scrie pe sticla de sampon cat de des trebuie sa te speli? Daca nu intreaba la farmacia de unde l-ai luat si atunci cand ai parul ud piaptanate cun un pieptene cu dinti foarte desi. Sper sa scapi repede.Eu nu am avut dar am mai auzit.SUCCES

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zenithf folositor raspuns! l-am incercat

| AlinaMaricescu a răspuns:

Fratele meu mai mic a luat paduchi de la scoala si ii era tare rusine.
Din cate imi aduc aminte, stiu ca mama a cautat un tratament natural pentru paduchi si ouale lor care sa nu ii afecteze scalpul sau sa ii cada parul dupa ce termina tratamentul.

A gasit la recomandarea unui doctor un Gel natural impotriva paduchilor cu ulei din arbore de ceai (Tea Tree Oil) de la Thursday Plantation.

Gelul acesta nu e ca celalalte produse sa iti curga in ochi(gen sampon) si cel mai placut e ca deja are in pachet un pieptan special pentru paduchi.

Efectele s-au vazut foarte repede, chiar de la prima utilizare. Fratele meu a scapat complet si repede de paduchi si oaule lor.

Imi aduc aminte ca mama era tare multumita de produs, ca a scapat natural de paduchi si chiar ii povestea unei prietene despre cat de eficient este produsul si ce bine miroase.

Puphappy

| FulgerMQ a răspuns:

Pai tunde-te si date cu gaz lichid

| vanila a răspuns:

Date cu gazwinking si tunde-te scurt daca e posibil si la 0 si scapi

| BubbleGoom a răspuns:

Angel(Y) --> nu conteaza din ce familie esti` oriunde poti merge si sa ii ai...Asha ca nu te ma lauda`

| Catalin_6260 explică:

Stie cineva unde gasesc un pieptene potrivit?