| anonima2405 a întrebat:

Am aici de fata o prietena care spune ca ar avea paduchi. M-am uitat in parul ei si are oua de paduchi. Mi-o zis ca o mananca de multe ori capul. I-am spus sa le spuna la parinti dar nu stie cum sa le zica si ii e rusine... Ma mir ca mie mi-o zis. Oricum, ce ar putea sa ia de la farmacie? Un Paranix spary si un piaptane special cam cat ar costa? Si cum sa le spuna la parinti? Are 12 ani. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Tratamentul consta in utlizarea de sampoane, lotiuni sau crème pe baza de permetrin, piretrin, piperonil butilat, malation, lindan sau ivermectin. Cu acestea te speli pe cap sau le aplici sub forma de masca pentru par. Solutia rapida: te tunzi zero. Daca veti considera ca e inestetica (in cazul femeilor chiar este) apelati la cele de mai sus.
http://www.i-medic.ro/blog/pentru-adolescenti-cum-scapam-de-paduchi

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum adica cum sa le spuna? La 12 ani nu stie sa vorbeasca?

| anonima2405 explică (pentru suntserios):

@suntserios da ma... imi dau seama! [ma refer la nume].

| soloangel01 a răspuns:

Sa se duca repede la parinti! Nu este o rusine, ai grija sa nu iei si tu de la ea.Ea a luat la randul ei de la altcineva! Du-o la parintii ei si o sa stie ei ce sa faca.Sa nu mai spui nimanui ca se duce vorba si copii de varsta aia sunt...altfel.

| anonima2405 explică:

Salut! sunt prietena cu paduchii.mi-e frica sa le zic din cauza ca imi vor spune ca trebuie sa ma tund si eu nu consider tunderea parului o obtiune.si cum sa le spun?laughingdoar asa?laughing hey, am paduchi. rolling on the floor) :$

| KodrutZ a răspuns (pentru anonima2405):

Tunsul nu e musai, se poate si fara, dar gindeste-te ca oricum o sa se afle la scoala de paduchi... asa ca mai bine mai repede decit mai tirziu. E spre binele tau si al multora din jur.

| RullerOfAllEvil a răspuns:

Haide mai, ca nu e nici o rusine. Pe aia ii poti lua de oriunde, si trag la curat nenoroicirile.
Spune-i sa mearga la parinti. Vor sti ei cu ce sa o curete si vor trebui sa dezinfecteze si asternuturile, gulerele hainelor... daca se curata singura, degeaba o face. Se va infecta din nou din asternuturi sau de pe haine.

| MaryaElenaa a răspuns:

A avut si eu o problema de enul acum ceva timp si tot asta am cumparat happy In jur de 30-50 RON si da cred ca trebui sa le spuna si le zica sa-i dea bani sa si-l ia. Daca nu e spre raul ei happy Sa sti ca e foarte bun happy