| nataliaaaognn a întrebat:

Am 13 ani. Toate persoanele din jurul meu ma fac sa ma simt inutila si in ultimul hal. Cand ma uit in oglinda imi vine sa plang vazand cum arat si nu mai pot. Simt ca sunt de rezerva pentru toata lumea. Am o singura prietena de 7 ani, o iubesc mai mult decat pe mine, dar in unele momente ma face sa ma simt atat de prost. Ma gandesc sa le cer alor mei sa ma duca la un psiholog, dar am presimtirea ca tot ce vor face este scandal si atat. Toate astea ma duc la self harm. Știu ca nu e ok dar nu pot sa ma opresc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| carevaescu a răspuns:

Nu exista persoana inutila. Focusează te pe invatat si pe hobby-uri.
Invata sa comunici cu lumea.
Invata sa-ti controlezi sentimentele si gandurile.

Nimic nu e ușor. Dar sa ai ambitie sa incerci si sa te straduiesti pana iti iese

Un psiholog te poate ajuta cu sfaturi si indrumari. Dar munca trebuie sa o depui singura.

Bafta multa!

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Mergi la psiholog, la psihiatru, este spre binele tau. Dupa ce se rezolva problemele o sa-ti para bine ca ai mers la ei.

| CostinAlamariu a răspuns:

Spune-le alor tăi să te ducă la psiholog. Nu vor face scandal. Sigur iubesc și îți vor binele. Explică-le ce simți și spune-le că ai nevoie de ajutor specializat. Eventual du-te la psihologul școlii. E la îndemana și gratuit.

| Baddboy a răspuns:

Vorbește cu părinții, sunt sigur că te vor susține și te vor ajuta in problema ta.
Nu trebuie sa te simti prost uitandu-te in oglinda.
Fiecare suntem cum ne-a lasat dumnezeu.

| RosaliaOriginala a răspuns:

Nu ar trebui sa fi la scoala? Lasa telefonul

| andrei2365321345 a răspuns (pentru RosaliaOriginala):

Draga mea, e vacanța de schi dacă nu stiai. ar trebui sa te informezi mai mult

| film89 a răspuns:

"Toate persoanele din jurul meu ma fac sa ma simt inutila si in ultimul hal...". Iti recomand sa faci o selectie, cu cine sa interactionezi si cu cine nu. Nu tu esti vinovata pentru ca altii te fac sa te simti inutila sau se poarta urat cu tine, deci self harm pentru ce? Nu tu ai o problema care sa justifice vizita la un psiholog. La un psihiatru sau psiholog ar trebui sa apeleze cei care te fac sa te simti in ultimul hal. Nu e obligatoriu sa-ti demonstrezi utilitatea fata de nimeni. Si prietena asta a ta daca te face sa te simti prost, nu iti e prietena in adevaratul sens al cuvantului si o poti aborda altfel, adica atentie mai putina spre deloc acordata ei. Lumea nu incepe si se termina nici cu cei care te fac sa te simti in ultimul hal si nici cu prietena asta care uneori te face sa-ti pierzi stima de sine.

| andrei2365321345 a răspuns:

Buna! Și eu mi am pierdut un prieten curând la care am ținut extrem de mult, dar din păcate nu poti sa se ții după ei. Și eu am plâns crezându-ma ca nu sunt bun de nimic, dar pana la urma am reușit sa trec peste.