| sanity999 a întrebat:

am sa incep cu o scurta povestire ca totul sa fie mai clar. Numele meu este Alex, am 19 ani si de cateva luni duc o viata groaznica in adevaratul sens al cuvantului, sunt genul de persoana care analizeaza foarte mult (doar lucrurile negative desigur ) dar o fac doar ca sa ajut persoana respectiva daca doreste...de un timp incepus sa si critic/etichetez si perspectiva mea legata de lume si viata se schimbase radical in rau. Dupa ce am luat carnetul in prima zi am avariat usor masina mamei pentru ca avea luneta aburita rau, si mi-a sarit si un prost in fata dar l-am evitat si mi-a lovit usor oglinda dreapta..nici nu am apucat bine sa opresc sa vad daca e ok ca el deja era pus pe scandal desi mergea pe sosea, in dreapta lui fiind trotuarul liber, si a zis ca totul e ok, cand am intrat in masina sa plec, mi-a dat un picior in oglinda si a sarit 10m, nu a fost tocmai placut deoarece eram si cu prietena mea iar tipul a disparut intr.o sec, am luat bacul, si m-am angajat la Nissan, viata mea s-a schimbat radical in mai putin de cateva zile, programul, persoanele din jurul meu, Tin sa mentionez ca sunt fumator si beau si cafea, le faceam in exces dar acum le-am mai lasat. Si de 4-5 luni simt o apasare pe piept, simt ca nu pot insipira destul, sunt trist, nu stiu de ce, am un sentiment ca ciudat, ma uit in jur si parca nu este asta realitatea, tot ce aud sau vad, interpretez in multe multe forme negative care nici nu prea au treaba cu realitatea dar in mintea mea au inceput sa para reale cu timpul si mi-e frica sa nu ma invat asa, mi-e frica sa nu mor sau sa innebunesc, nu mai stiu cine sunt, cine am fost, cum gandeam inainte, ce imi placea, ce ma facea fericit, nu mai pot trai asa...am fost la psihiatru, mi-a prescris niste pastile, si am oprit tratamentul dupa o luna ca eram ok si am zis ca s-a dus episodul asta.Acum merg la psiholog dar este cam degeaba ca nu stau decat sa vorbim despre lucruri, si atat, nu stiu, nu simt o mare schimbare.Cred ca sufar de anxietate, depresie si atacuri de panica toate odata, sper sa fie asta, sa nu fie vreo boala mentala, sau eu stiu.ma gandesc ca asta este un fel de pedeapsa de la Dumnezeu, ca asa voi fi mereu, sau mai rau.Nu mai pot sa mananc.Doar cand ma gandesc la mancare mi se face rau.Ma gandesc ca orice as face absolut orice, este gresit sau imi va dauna.Nu mai pot. Aveti vreo idee?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Asta miroase a depresie dar mai curand catre maniaco depresiv sau schizofrenie.

Schimba psihologul cu unul poate mai stiutor pe problema ta. A doua optiune poate ar fi bine (poate o faci deja) sa practici niste sport. In plus m-as uita, in locul tau, si la cum sa meditez si sa practic un qi kung.

| GabrielGL a răspuns:

Consulta un specialist si repede si nu glumesc ce specialist zici nici noi aici nu stim dar doctorul de familie te va trimite la cel care trebui.

| Alelulu a răspuns:

Probabil ai atacuri de panica ( apasarea in piept gandurile negre) sau o depresie. Cea mai buna cale este sa incerci sa discuti cu candva apropiat tie care te cunoaste ( prietena ta sau cel mai bun prieten ) sa te ajute sa treci oarecum peste aceasta faza. Poti continua sa iei si tratamentul de la doctor insa cel mai bun medicament este sa incerci sa ti controlezi gandurile creierul, sa te gandesti la lucruri pozitive, sa te concentrezi pe ele. Sa incerci sa te linistesti singur sa inveti sa traiesti tu cu tine in pace si sa fii multumit de actiunile tale. Degeaba dai banii la toti psihologii din lume daca tu nu iti pui limita asta sa incerci sa gandesti pozitiv. Tu esti vindecarea ta.