| anonim123456 a întrebat:

Am 14 ani, 65 de kg si 1, 52. Evident, trebuie sa slabesc. Intrebarea mea este: e suficient daca fac in fiecare zi miscare asa: dimineata 2 ore de plimbare rapida. dupa masa o jumatate de ora cu abdomene, genoflexiuni, fandari, etc etc. iar seara de la 19 la 21 deci tot 2 ore sa merg cu rolele? Pot sa slabesc daca fac asa, e suficient? Si bineinteles sa mananc sanatos, fructe, legume si minim 2l de apa pe zi fara dulciuri, mezeluri, paine alba, sucuri cola/pepsi/fanta/etc etc. Chiar imi doresc nespus sa slabesc. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| SindyR a răspuns:

Atata timp cat nu mananci mult si continui cu exercitiile in cateva luni o sa dai jos chiar 10-12 kg.
Bafta!

| anonim123456 explică (pentru SindyR):

Multumesc mult!

| SindyR a răspuns (pentru anonim123456):

Cu multa placere!

| xButterflyxX a răspuns:

Mi se par prea multe exercitii, incearca sa faci si tu decat o ora -2 pe zi de 4 ori pe saptamana.Si continua cu dieta, adauga iaurturi, migdale, alune, nuci, toate-s bune, insa nu in exces. Poti consuma de asemenea si ceaiuri, spre exemplu ceai verde.
Sper ca te-am ajutat!

| Cosmin86 a răspuns:

Mancat sanatos nu inseamna fructe, legume si apa, e ceva mai complex.

Mai bine faci abdoneme, genuflexiuni, etc. de 2-3 ori / saptamana si in rest alergi, arzi mult mai multe calorii prin alergat, cu rolele nu cred ca arzi prea multe calorii.

Ce mananci acum concret?

| JulianaMark a răspuns:

Cu siguranta! Numai sa renunti cu strictete la tot ce ai enumerat acolo. Si eu am aceiasi problema ca tine. Am slabit, dar sper sa mai slabesc inca 6-7 kgtongue

| anonim123456 explică (pentru JulianaMark):

Iti multumesc si tie si iti doresc multa bafta sa slabesti cat vrei!

| FumezAerColorat a răspuns:

Hey:) in primul rand miscarea este foarte importanta.Fiindca esti micuta este interzis sa iei pastile de slabit sau alte ceaiuri, deci poti sa faci in felul urmator:dimineata mananci cat de mult iti trebuie ( dar nu prostii, precum mezeluri, sendvisuri si alte cele) deoarece este cea mai esentiala masa si nu trebuie sa sari peste ea niciodata; apoi poti astepta minim o ora si apoi poti face cv miscare, cum ar fi sa faci niste ture de bloc (in caz ca nu stai la casa) sau ture de parculete dar iti propui de la inceput cat sa alergi : 1 tura apoi cresti la 2 sau 3 si tot asa; si poti sa mai faci si niste exercitii suplimentare precum abdomenele si alte ex dar ai grija sa le faci corect iar aici iti pot da un link de pe youtube ca sa vezi ( si eu fac aceste ex) ( http://www.youtube.com/watch?v=XDtpW_4SWNs ) -> acestea sunt mai usurele fata de celelalte pe care le-am gasit si pe care le-am si incercat; apoi la pranz poti vorbi cu mami tau sa faca mancare mai diversificata dar nu cartofi prajiti, pireu de cartofi si snitele, este exclus dar in schimb poti manca legume fierte, peste, cartofi in aburi si salate daca doresti; iar dupa minim o ora daca poti si doresti ai putea sa faci aceleasi ex ca cele de dimineata daca nu le vei face doar dimineata si seara; seara ar fi ok sa nu mai mananci asta dupa 6. dupa 6 e bine sa nu mai vizitezi bucataria sau poate ora 7, dar daca totusi iti este foame mananca un iaurt degresat sau o salata mica. exista o vorba dimineata micul dejun e al tau, pranzul il imparti cu prietenii iar cina o dai la dusmani ( cred ca intelegi ce vreau sa spun -> dimineata mananci cat doresti, la pranz mai tai din mancare cam jumatate sau ceva de genu iar seara 0) si inca cv ..bea multe lichide dar nu suc.apa este ideala. Si eu vreau sa slabesc..am 15 ani 1.64 si 53-54 kg deci avem de tras amandoua :)) succesc caci o sa ai nevoie iti spun eu :*

| anonim123456 explică (pentru FumezAerColorat):

Multumesc mult si succes si tie! kiss