| Jonathan a întrebat:

Am 14 ani si de cateva saptamani fac exercitii cu gantere, fac doar pentru maini iar la picioare si abdomen fac exercitii ce nu implica ridicatul de greutati.Am vorbit cu un antrenor de fitness si mi-a recomandat ce gantere sa iau si ce exercitii sa fac dar a plecat din tara si nu mai pot sa dau de el.
In tot acest timp, am un coleg care face exercitii la sala si in tot acest timp foloseste creatina, a spus ca imi da si mie daca vreau (are vreo 5KG de pastile de creatina a cate 5G)
Intrebarea e daca as folosii creatina, cata ar trebui sa iau pe zi si as vrea sa stiu daca are efecte secundare? Daca se poate ar fi bine sa imi spuneti tot ce stiti despre creatina.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primele 5-7 zile se iau cate 15-20g inainte de antrenament, dupa care se iau doar cate 5-10g. Ai grija sa fie creatina monohidrat, adica sa contina si vreo 10% apa, altfel dozajul se schimba. Efectele secundare sunt minore, iar daca apar sunt doar la stomac (dureri, diaree, crampe musculare). NU bea cafea sau alcool, niciun strop macar. Ele inhiba puternic dezvoltarea muschilor.
Ai grija sa consumi multe proteine tongue

6 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Nu stiu ce sa zic...nu incerca asa ceva poate fi periculos!

| TabooR a răspuns:

1. Te dezvolta urat fizic pentru ca una este sa faci natural exercitiile si sa se puna o masa musculara corect si cu creatina care la inceput esti mare zmeu esti tare toti se uita dupa tine si la urma o sa ti se lase muschi de tot o sa fie urat mai bine munceste ceva si o sa fi calumea... iti urez BAFTA si zi prietenului tau sa nu mai ia "creatina"pentru ca afecteaza si organizmul si ia degeaba pentru ca o sa fie un ditamai malalul URAT deoarece este forma gresita a muschilor intereseaza-te si pe YOUTUBE sa vezi oameni cum arata dupa un timp

| CatalinMG a răspuns:

Daca vrei sa faci masa musculara, creatina te ajuta rapid. Dar nu este buna, in timp se vor vedea semnele. Incearca proteine, dieta recomandata de un specialist in nutritie. Batoane energizante, lapte. Daca tot iei anumite sfaturi despre ce sa mananci, sa retii ca nu trebuie sa lipseasca din meniu carnea. Pe multi i-am auzit ca evita sa manance carne, si nu am inteles de ce laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este cam devreme pentru tine sa iei creatina. mai asteapta macar 1 an si ceva. in orice caz. pastilele se iau de tipul si de puterea creatinei... am avut si eu, trebuia sa iau 12 pasitle pe zi dar nu prea mult efect oh go on bani aruncati degeaba, mai bine e naturalwinking mai prinzi si tu niste forta happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca ceva natural.munceste in fiecare seara inainte sa te culci. fa in fiecare seara

| wert a răspuns:

La varsta ta nu ar trebui sa iei nici un fel de anabolizant, sa incerci sa faci culturism fara pastile, si sa ai mare atentie cu greutatile, pe care le ridici, pentru ca esti in crestere, deoarece ai putea avea probleme cu coloana peste cativa ani