| anonim_4396 a întrebat:

Si buna seara.
Am si eu o problema putin neinteleasa.Am fost genul de persoana careia i-a placut foarte mult sport.De la varsta de 7 ani am inceput sa practic handball pana la varsta de 14, din anumite motive a trebuit sa plec din tara si asta m-a facut sa renunt la ceea ce imi placea, aici unde sunt acum nu se practia handballul, am tot zis ca voi face alt sport dar ma mai gandesc care si uite asa au trecut 4 am ajuns la varsta de 18 ani in care am devenit o mamaliga vestejit sa cunoscut foarte repeste acesti 4 ani im care am stat toata ziua la tv cu sticla de cola, pizza si popcornul la cap...Acum 2 saptamani m-am inscris la o sala de bodybuilding am plecat cu gandul sa slabesc cateva kg sa pun masca musculara si sa tonifiezi muschi.Am placat cu 63 de kg la 1.70 m.Mi-am luat un antrenor mi-a aratat cum se folosesc acele "unelte" nu vazusem/folosisem.niciodata asa ceva, mi-a facut un plan dupa care trebuie sa lucrez timp de 4 saptamani,totul bine si frumos, putina febra musculara dar a trecut, vreau sa precizez nu exagerez cu greutatile am ramas la 20 kg maxim doar la aductor si abductor unde bag 40kg.Imi simteam corpul super, ma uitam in oglinda am observat mici schimbari, centimetrul isi face si el efectul in doar 2saptamani am pierut in mare parte 4-5cm,abdomen,coapse,solduri,picioare,maini,DAR problema este acum azi inainte sa plec zic"ia sa vedem cantarul ce zice ", am.amutit am.inceput sala cu 63 de kg si azi dupa 2 saptamani am ajuns la 70 am.plans de nervi si nu intelegeam de ce, am mers la o farmacie unde aceeasi greutate o aveam, alimentatia o am.perfecta facuta de domnul antrenor, dar de ce 7kg plus? Va rog ajutati-ma deja am im gand sa renunt la.sala,si inca ceva combin mereu cardio-greutati-gantere..Va rog un mic sfat, ce poate fi.Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| AntrenorFitness a răspuns:

Masa musculara este mai grea decat grasimea. Nu te speria, continua cu sala. Este irelevant, din moment ce arati mai bine de ce sa te sperie cantarul? important este sa fi sanatoasa, frumoasa, sa arati bine si sa te simti bine. Nu cat indica cantarul... o sa ramai pe aceeasi greutate, stai linistita. Cand vrei sa slabesti, reduci aportul de calorii si cresti intensitatea antrenamentelor. Aceste lucruri le poti discuta cu antrenorul tau.
http://www.despreculturism.ro/9-reguli-pentru-scaderea-in-greutate.html

| Aidda_Idda_1995 a răspuns (pentru AntrenorFitness):

Multumesc frumos pentru raspuns cantarul vad ca incepe si el sa arate mai putin happy A fost o. mica panica de a mea dar acum cadt centimetrul isi arata adevarata "fata" sunt mandra ca nu m-am oprit si masa musculara deja incepe sa se "arate" din spatele kg-melor de grasime pe care le caram dupa mine.laughing)) Multumesc de sfat

6 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Cum zice antrenorul. unde 1 kg de grasime fizic are cam 30x7x7 (lungime, latime, grosime) un 1kg muschi are cam 1/5 pe atat

ps. numerele sunt aleatorii, raportul dintre ele este real. muschii sunt mult mai densi decat grasimea.

pss. eu am trecut de la 70 kg cu 28 cm in brat la 71 kg cu 38 cm in brat, dar stratul adipos de la 29% pe la 15% in prezent...

| cristi202 a răspuns:

Cintarul i-a speriat pe multi dintre cei ce au inceput fitnessul sau culturismul. Nu stiu exact de ce, dar se stie ca poti lua la inceput citeva kg in plus, desi normal ar fi sa dai jos. Insa dupa un timp, ele vor trece precum au venit, antrenamentul constant va face sa le pierzi. Deci nu e ceva anormal in asta, e doar una din "ciudateniile" organismului ce il avem. Mai apoi, vei vedea ca vei scadea in greutate, si vei avea un corp dezvoltat armonios. Totul e sa te tii de antrenament!

| cristi202 a răspuns:

Si nu cred ca e cazul sa plingi pentru ca cintarul te "minte", si nu o face atita timp cit te simti super, centimetrul isi face efectul, si ai vazut mici schimbari in oglinda? Lasa cintarul, conteaza cum te vezi si cum te simti tu, asta e cel mai important, si e minunat ca ai vazut deja progrese. Si mai e ceva: pentru sanatatea intregului tau organism, nici nu stii cit de mult inseamna miscarea! Nu numai in afara incepi sa arati bine, ci si interiorul se schimba in bine, miscarea prinde bine oricarui organ, si de aceea si ai acea stare de bine a corpului. Anul trecut am fost internat in spital o saptamana pentru un set de analize, si am ramas uimit sa vad cit de multe indicatii dadeau medicii celor cu afectiuni grave in ce priveste miscarea. Ideea generala e ca miscarea face foarte bine organismului, si ca problemele apar de pe urma sedentarismului, iar miscarea te poate feri de nenumarate probleme. Am fost fericit atunci pentru ca am o viata activa! DEci, continua, orice ar zice cintarul, miscarea iti va fi benefica!

| Goldenboy97 a răspuns:

Ata timp cat arati bine si esti multumita de cum arati nu inteleg de ce te deranjeaza greutatea... Ai 70kg and what? Ai mai luat in masa musculara, foarte bine acum o sa arzi grasimea mai repede.

| KMaddieK a răspuns:

Daca ai zis ca rezultatele se vad, ai slabit. De ce arata cantarul mai mult? Pentru a crescut masa musculara si muschii pusi cantaresc si ei. E foarte ai pierdut din grasime si ai pus muschi. Nu te lasa ca nu are rost :*