| StefanAdrian911 a întrebat:

Am 15 ani, 1.75m si 90 de kilograme. Stiu, multe sad
De curand am inceput sala (Incep cu bicicleta si inca un aparat cu care ma incalzesc, si apoi fac musculatura la umeri, picioare si brate, ce-i drept, nu foarte mult, dar transpir si ard multe calorii), problema mea este alimentatia pe care mi-am schimbat-o cu timpul, in rau. Cum sa fac sa nu mai mananc la ore tarzii?
Ce alimente ar trebui sa le exclud din alimentatie si cum ar trebui sa mananc, tinand cont de faptul ca am scoala dimineata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Claculandu-ti Indicele de masa corporala (IMC), esti pe linia dintre supraponderal si obez, cu un iMC de 30
Greutatea ideala sitauindu-se intre 69 si maxim 71kg.

Aici ai detaliile si calulatorul"
http://dieta.romedic.ro/calculator_dieta.php

Daca scoti din alimentatie: dulciurile, carbohidratii (painea, pastele fainoase, prajiturile, orezul) si sucurile de orice fel, si faci macar 1 ora pe zi de sport intens, in care sa transpiri serios, poti ajunge la greutatea normala in cateva luni bune.
Se poate face sportul asta si seara, dupa ore iar ultima masa sa nu fei ami tarziu de 7 seara.

| anonyymuusss a răspuns:

Poți mânca cu 3h înainte de culcare ca sa îți fie ok. In rest încearcă sa eviti sucurile, dulciurile, prăjelile încearcă sa mânânci cât mai sănătos( fiert, la aburi, la grill).
Dacă ești obișnuit sa mânânci mai mult seara, poți schimba asta printr-un mic de jun mai bogat in calorii( oua fierte, avocado, cereale ) astfel vei consuma pe parcursul zilei caloriile si vei fi satul in a doua parte a zilei. Nu vei mai simți nevoia sa Mănânci mai mult seara dacă ai un mic de jun bogat.

| Deeadeli a răspuns:

Totul tine de vointa! Incearca sa excluzi zaharul (dulciurile), painea (si tot ce tine de patiserie), bauturile carbogazoase, paste, pizza, fast-food, prajeli. Orienteaza-te spre carne la gratar (piept de pui), legume multe si fructe. Vorbeste cu un nutritionist si cu antrenorul de la sala care iti poate face un program foarte bine stabilit! Succes!