| hellokitty95 a întrebat:

Am 58 de kg si 1.65 inaltime si as vrea sa slabesc deja merg la sala si dau aprox 650 de calorii jos. Cum ar trebui sa mananc? Care e raportul intre kilograme si calorii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| devine a răspuns:

Pai uita de dulciuri, sucuri, grasimi etc, asta cred ca stii si tu; nu manca foarte sarat; nu elimina complet din alimentatie nimic, mananca si paine in jur de 2 felii pe zi; in rest poti sa mananci carne preparata la gratar sau fiarta, legume cat cuprinde, iar fructe tot cu masura; de obicei este indicat sa alegi un singur tip de fruct pe zi si sa nu man naci mai mult de 300g din acel fruct. si cel mai important, incearca sa nu amesteci alimentele de genul carne si paine sau carne si cartofi; vrei cartofi, mananca-i cu salata (desi, cartofii nu sunt asa buni prieteni cu silueta; dar ii poti manca fierti sau copti); ai voie carne + legume, paine/cartofi/orez + legume; nu alte combinatii; in mare spus...
ah si bea apa multa mai ales daca faci sport si incearca sa ai 3 mese principale pe zi, si 2 gustari, repet, mai ales pentru ca faci sport.
nu stiu cati ani ai, dar la inaltimea si greutatea ta, ca sa slabesti ar trebuis a mananci pana in 1200 calorii pe zi; de mentinere ar fi cam 1800; si ca sa slabesti mai sarguincios laughing, 1000 de calorii ar fi limita; dar ATENTIE, acesta nu este uns til de viata sanatos, sa mananci hipocaloric (putine calorii)!
pe slabute.ro au un calculator nutritional foarte bun! si poti sa iti scrii si meniul zilnic si iti calculeaza caloriile!