| Bogdan_9316 a întrebat:

Am 15 ani. fac 16 luna viitoare. ma tem foarte tare de apendicita. apendicita e in dreapta. ma doare asa un pic dar am si vergeturi prin zona dreapta. oare de aia ma doare asa durere mai tacuta? ma tem foarte tare de operatie. crying

Care ati fost operati? Atat vreau sa stiu daca mi sa-r face anestezie locala am voi sa-i cer medicului o anestezile totala?
PS:Nu am greturi, varsaturi, febra. doar ma tem rau
Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

In primul rand vergeturile nu dor.
In al doilea rand daca ai apendicita si nu e operata intr-un termen rezonabil, se transforma in peritonita care duce la deces.
Eu am fost operata si se face anestezie totala.

| wolder a răspuns:

1. mergi la control urgent, daca operatia nu e facuta la timp se ajunge chiar si la MOARTE!
2. vergeturile nu au legatura
3. spune-le urgent parintilor tai/ familiei
4. eu am fost operata la 12 ani.
durerile m-a luat in ziua aia, eram mica am inceput sa plang.
m-a consultat o doctorita acasa la mine a zis ca trebuie sa ma vada un doctor specialist in asa ceva si credea ca-i vorba de operatie
imi era frica si n-am vrut sa merg, iar mama nu a vrut sa ma oblige
dupa aprox 30 de min am mers curajoasa la mama si i-am zis ca vreau la spital
intr-o ora jumate m-au bagat la operatie era urgent
nu mi-a fost frica
eu eram mica si curajoasa, tu esti mai mare si putin mai matura nu ar trebui sa-ti fie frica
hai, apendicita e o operatie usoara
vom trece in viata prin multe incercari muult mai dureroase

* te anesteziaza total - nu simti nimic, te trezesti dupa happy *

Succes!happy

| Mihaela1964 a răspuns:

Nu-ti fie teama, mai bine sa mergi la un consult si sa vezi ca e totul ok, decat sa ascunzi durererea si sa se sfarseasca cu ceva complicatii.In cazul in care e necesar, parintii tai pot cere chirurgului sa faci anestezie totala daca ti-e teama de rahie.Numai bine.happy

| Bogdan_9316 explică (pentru Mihaela1964):

Deci se poate si cu anestezie totala asa-i? O sa ma duc sa-mi faca o ecografie abdominala ..am mai fost la medicul de familie. atata mo apasat si mo pus sa ridic piciorul. dar nu m-a durut. adica un pic... dar foarte un pic. ca si cum te lovesti si esti vanat. dar te doare un pic locul.

Oricum Multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Vergeturile acelea nu au nicio legatura.
Ce pisic frumos ai la avatar, ce scump e love struck
In al doilea rand daca nu ai alte simptome, nu ai de ce sa-ti faci asa mari probleme, daca apar alte simptome adreseaza-te medicului.
Te pup!

| Kriss96 a răspuns:

Si mie imi este foarte frica de apendicita. Nu am avut probleme pana acum si sper sa nu am niciodata. Dar apendicita oricum nu se face oricum. Din ce am citit stiu ca se face mai ales daca mananci multe seminte cu coaja. Cauta pe internet de la ce se face apendicita. Eu nu cred ca ai probleme cu apendicele. Daca ai avea probleme ai manifesta mai multe simptome. De obicei apare si o durere de picior. Dar asociata cu mai multe simptome. Eu zic sa stai linistit, eventual fa un consult sa vezi de ce ai durerile alea. Uneori se intampla sa ne mai doara ceva, dar fara un motiv ingrijorator.
Daca vei avea vreodata nevoie (sper sa nu) sa stii ca anestezia pe care ti-o alege medicul este cea mai buna. Trebuie sa ai incredere. Nu simti nimic. Chiar si treaz tot nu simti. Dar oricum doua prietene de-ale mele au facut apendicita si le-a facut anestezie generala. Au dormit pe parcursul operatiei. Nu cred ca se face locala. Locala e la dentist.

| VyrusEleven a răspuns:

Stai linistit. Si eu am fost operat pe la aceeasi varsta si tin sa-ti zic ca si eu am fost infricosat ca si tine. Dar pe degeaba ca nu a fost rau deloc. Am stat in spital 4 zile si a doua zi dupa operatie am putut sa merg pe picioarele mele. Daca mergi la timp totul este ok, daca nu treburile se pot complica. Asa ca du-te la un control ca nu patesti nimic. Poate nici nu ai cu apendicaita, poate e doar imaginatia ta si te stresezi degeaba. Iti doresc multa bafta si astept vesti de la tinewinking

| Kariin a răspuns:

Daca e necesara operati, nu-ti fa griji totul va fi bine, mai ales dupa, nu te va mai durea nimic.