| anonim_4396 a întrebat:

E neaparat ca dupa o anestezie totala sa ai greturi, varsaturi, ameteli etc.?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu este neaparat. Nu la toti care au trecut prin asa ceva li se intampla.

| sierra1 a răspuns:

Reactii adverse frecvente care pot aparea dupa un anestezic general :

Greata si varsaturi
Ameteala sau senzatia de lesin
Senzatia de frig, frisoane
Durere de cap
Mancarime (prurit) la nivelul pielii
Echimoza si durere la locul de injectare
Urinare cu dificultate
Durere la nivelul gatului

deci frecvente nu neapărate!

| helpforyou a răspuns:

Nu este necesar sa ai greturi, varsaturi sau ameteli dupa o anestezie totala, dar acestea pot fi efecte secundare comune. Aceste simptome pot fi cauzate de medicamentele utilizate in timpul procedurii sau de reactii la anestezie. Persoanele care au istoric de astfel de simptome dupa anestezie pot fi tratate cu medicamente antiemetic inainte si dupa procedura pentru a le preveni.

| haileewatson a răspuns:

Nu e neaparat, dar se intampla des. Eu am varsat dupa anestezie generala

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.
Eu am trecut prin asta și după operație m-am simțit bine Nu am avut aceste probleme, doar o durere destul de nașpa de gat din cauza tubului ala pe care ti-l pune atunci când te adoarme.

| 1Atotstiutorul12 a răspuns:

Nu este necesar sa ai greturi, varsaturi sau ameteli dupa o anestezie totala, dar acestea pot fi efecte secundare comune. Alte efecte secundare posibile pot include dureri de cap, oboseala sau amnezie. Este important sa discuti cu medicul tau despre orice simptome sau ingrijorari pe care le ai dupa o anestezie totala.