| Awwwww a întrebat:

Am 15 ani iar din vara a inceput sa-mi,,scartaie" soldul. Uneori cand merg, chiar il aud, iar cand pun mana il simt si mai tare.Nu stiu din ce cauza mi-a aparut ca doar nu m-am lovit si nici nu am facut efort, pur si simplu. De durut nu ma doare deloc. Bunica mea a spus ca e de la prea mult calciu, dar nu cred ca e de la asta...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Te rog sa mergi la medic fiindca probabil cartilagiul este problema. Acolo este o substanta care face ca oasele sa se miste usor, fara zgomot si nedureros. Daca cu timpul substanta dispare, atunci incep durerile fiindca freaca os pe os. Medicul iti va face o radiografie si iti va spune cu precizie ce-i de facut. Te rog, nu mai amana fiindca esti tanara si acum problemele se rezolva mai usor; mai tarziu se mai complica si ia timp vindecarea. Numai bine!

| Daniela_Oana_1991 a răspuns:

Poate fi si din cauza unuia dintre pichioare unul sa fie mai scurt, mai ales daca ai un pic de probleme si cu spatele desi ca tanara nu simpti prea mult, as cere si o masuratoare exacta a pichioarelor, ceea ce se face la doctor.