| Upz0r3 a întrebat:

Am 15 ani si 1.79 in inaltime nu prea as vrea sa mai cresc in inaltime si genetic nu cred ca se va mai intampla pentru ca sunt deja mai inalt ca parintii mei. Intrebarea mea este: daca ma duc la innot o sa ma inalt mult/putin? daca ar fi dupa mine nu m-as duce dar am o problema cu coloana.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| SportAddicted a răspuns:

Sunt povesti alea pe care le-ai auzit ca inotul si baschetul te inalta. Inaltimea tine de gena ta si a parintilor, nu de vreun sport anume. Si eu iti recomand inotul, numai ai grija ca faci febra musculara foarte usor, si nu inota in fiecare zi ca iti omori muschii.

Bafta!

| roxana855 a răspuns:

Nu sunt povesti deloc celel cu sprtul eu am practicat volei timp de 9 ani si iti zic ca mama are 1.62 si tata 1, 78 iar eu din cauza sportului am 1, 90, dar cresterea in inaltime nu depinde numai de gena parintilor depinde de gena neamului ca sa zic asa nu are importanta ca mama are 150 si tata 180 cat conteaza ce gene se transmit copiilor celor 2. inotul nu stiam ca te face sa cresti in inaltime