| lucian820 a întrebat:

Am 15 ani si am vazut pentru a ma dezvolta corect trebuie sa am o nutritie buna, insa nu stiu exact ce sa mananc.Este bine daca iau pastile cu vitamine de la farmacie? Sunt la fel de eficiente?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca mananci corect si sanatos NU ai nevoie de pastile de la farmacie!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Insa nu stiu exact ce sa mananc. Mănâncă ce ai, dar mai ales de toate. Pastilele cu vitamine de la farmacie nu este bine să iei dacă nu ai deficit de vitamine. Vitaminele eficiente sunt cele care le primești din mâncare.

| IngerasulMicut a răspuns:

Nu. Mănânci cât trebuie și atât

| Vehuiah07 a răspuns:

Salut! Nu cred că este necesar să cumperi vitamine.Incearcă să consumi alimente sănătoase cum ar fi:Alimente bogate în proteine: carne, peşte și crustacee, lapte, lactate și brânzeturi, ouă, leguminoase (fasole, linte, mazăre, bob, năut, soia), quinoa, nuci, alune și alte fructe oleaginoase în coajă lemnoasă.
Alimente bogate în grăsimi: carne, unele specii pe peşte, în special somonul, sardinele, heringile, anșoa, gălbenuș de ou, lapte, lactate și brânzeturi nedegresate, uleiurile vegetale, avocado, măsline, fructe și semințe oleaginoase