| 1Q a întrebat:

Am 15 ani si as dori sa ma apuc de sala pentru a prinde forta mare,intrebarea este o sa fie consecinte medicale in afara de oprirea cresterii?consider ca am crescut destul!Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Consecință medicală că faci sport?
Nu ești apt medical?
O alimentație cât mai sănătoasă (fără dopaj de proteine prafuri!), hidratare, odihnă, etc. nu fac decât să-ți aducă un plus de sănătate!
Pa, pa.

| Veme a răspuns:

Dar nu ti se opreste cresterea daca mananci suficiente proteine (carne, lapte, oua, peste, ciuperci, spanac, nuci, etc). Consecinte vor fi doar pozitive. Ai grija sa te feresti de prafuri, ca alea nu stii ce au in ele, nu ai nici o garantie. Sportul in sine nu este rau, este foarte benefic.

| 1Q explică:

Eu ma referam la sala in sensul ca ma duc sa trag de fiare

| Dana211 a răspuns:

Consecinte medicale eventual in sensul bun! O sa fi mai sanatos. Si in afara de oprirea cresterii nu ti se poate intampla nimic rau daca faci sala cum trebuie si nu aiurea ca sa faci vreo intindere de muschi sau ceva

| Ponea_Dragos_1992 a răspuns:

Nu cred ca daca te duci la sala it v-a afecta cresterea, din contra cred ca te ajuta mai mult.

| Corbos_Florin_1987 a răspuns:

Ma gandeste-te la viata ta la 15 ani sa mergi la sala... nuprea caci la 25 de ani o sa ti se lase muschi o sa ti se lase pielea mai bine nu fa-o pentru tine...