| RoJy a întrebat:

Am 13 ani si in sept fac 14. As vrea sa ma apuc de sala. Am 1, 75-1,80 si 70kg. Unii zic ca nu o sa mai cresc, dar cred ca e destul cat am crescut. Am facut o zi sala si a fost ok, adica mi-a spus trainerul ce si cum si cat sa fac. Ce ziceti, e ok sa ma apuc de sala?

Răspuns Câştigător
| oannapg a răspuns:

Apuca-te de un sport anume, nu fa doar la sala. Inaltime ai, dar din cate am inteles, tu ai vrea sa dai jos cateva kilograme? Te poti apuca de o dieta. Daca mai vrei sa mai cresti, mai ai sanse pana la 18 ani, dar eu zic ca este destul, eu cel putin as fi in culmea fericirii la inaltimea ta. Am 1.63 si aceeasi varsta ca si tine. Deci big grin. Te poti apuca de baschet, volei sau chiar inot. Bafta! happy

12 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

E ok sa faci, mai ales ca instructorul stie sa-ti faca un program pentru tine, a.i. sa nu-ti fortezi coloana sau ceva de genul.

Dar la 14 ani sa nu te astepti la progrese prea mari, abia dupa 18-19 ani corpul produce suficient testosteron si hormon de crestere a.i. sa ai progrese semnificative.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine la 15-16 ani sa te antrenezi asa cum fac eu la prezent, si sunt multumit happy

| robe_5426 a răspuns:

Din punctul meu de vedere da:X.Dar nu numai de sala sa faci si exercitii fizice acasa.ex:abdomene

| Cosmin86 a răspuns (pentru robe_5426):

Gresesti, faci antrenamente intense la sala si apoi muschii se odihnesc, daca ii mai lucrezi si acasa faci supra-antrenament ( adica progrese mult mai lente). Abdomenul se lucreaza tot la sala, din mai multe unghiuri ( inclusiv partea inferioara care 90 % din oameni nu o lucreaza ) si tot cu greutati.

| robe_5426 a răspuns:

*sa te apuci si de

| Duncan a răspuns:

Nu te apuca...Ai o varsta foarte frageda..Mai asteapta sa ajungi macar la 16-17 ca mine...Si dupa da

| Manu_2295 a răspuns:

Eu iti zic ca sa apuci de salawinking si eu tot la 14 ani m-am apucat de sala acum am 15, fetelor le place sa se simta in siguranta cu tine si mai ales daca areti bine

| RoJy explică (pentru Manu_2295):

Vezi tu, pentru fetele astea nu prea conteaza cum te porti cu ele si de aia m-as apucat de sala si eu happy Tu faci sala de forta sau fitness? Si cum arati? Cocosat? Ce inaltime ai? Cate kg?

| RoJy explică:

Am 1-75, 1-80

| RoJy explică:

Sala as face doar vara. Dar tot vara, ce e mai bine sa fac, inot sau forta? thinking Inotul am inteleg ca te dezvolta, dar in 3 luni nu stiu cat de mult ma pot dezvolta. thinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru RoJy):

Pai si in 3 luni de sala crezi ca te dezvolti prea mult? muschii se fac in ani de zile, nu in cateva luni

| RoJy explică:

As vrea sa ma apuc de inot si fac si baschet... da baschet de 2 ori pe saptamana nu stiu cat de mult conteaza thinking Si cu kg... cam 3-4 kg sa dau jos nu ar fi rau happy