| Cadillac a întrebat:

Am 15 ani si fumez cam de 6 luni si acum m-am lasat.De vreo 2-3 zile ma doare gatul si sunt ragusit(exact ca o bronsita sau laringita)dar acum m-am lasat de tigari si intrebarea mea este daca pot face cancer in gat de la atata timp si la aceasta varsta.Tin sa precizez ca le trageam in piept si fumam de la 10-12 tigari la nicio tigare pe zi(conta de bani).Am cautat mult despre acest subiect si am inteles ca nu se face cancer in gat la varsta asta asa frageda si de la atata timp.As vrea si un sfat de la voi si unul de la un specialist daca puteti.Imi puteti spune?
ACUMA M-AM LASAT DE TIGARI!
DAU FUNDA:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| stel1stu1 a răspuns:

Sigur nu poti face iti spun din experienta sunt doctor!

1 răspuns:
| Raniia a răspuns:

Consumul de tutun cauzeaza 80-90% din decesele prin cancer pulmonar si aproximativ o treime din toate decesele prin cancer in tarile in curs de dezvoltare, inclusiv cancerul gurii, corzilor vocale, gatului si stomacului.Doar respira:poti preveni cancerul prin renuntare la fumat, ceea ce ai si facut.Ai grija de sanatatea ta!