| Tasya05 a întrebat:

Am si eu o problema... de vreo 5-6 luni am inceput sa "fumez" ( nu fumez in adevartul sens al cuvantului, pentru ca fumam vreo 3-4 zile cat 4 tigari, iar apoi 2-3 saptamani nu fumam deloc). Mentionez ca am 15 ani, de ieri am inceput sa simt o umflatura in partea stanga a gatului. De asemenea simt si gatul uscat, tusesc ( nu foarte des ), simt o mancarime si o usturime in accelasi timp. E foarte jenant, mai ales ganglionul acela pe care il simt. Am dificultati si in inghitire. Ragusita nu sunt, si nici schimbarii ale vocii nu am observat. Ideea ca e, nici nu cred ca fumam cum trebuie, pentru ca mereu simteam ca fumul ala imi ramanea in gat. Nu cred ca il trageam de tot in plamani, chiar daca uneori simteam ca ametesc. Deci, cred ca ramanea in gat. Intrebarea e, cum pot scapa de acel discomfort din gat, si de tuse? Acum 3 zile am fumat ca proaste vreo 6 tigari, dupa ce timp de 2 saptamani nu fumasem deloc. Si tot asa, simteam ca fumul imi ramane in gat. Si alaltaieri 3 tigari, si tot asa simteam ca nu se duce fumul si ca imi ramane acolo in gat si ca ma ustura. Oricum m-am jurat ca numai pun gura in viata mea pe o tigare. E posibil sa am cancer la gat, sau e doar o inflamare a gatului? Mentionez ca alte simptome de raceala nu am. daca a mai avut cineva care este fumator simptomele astea cum ati procedat? Raspunsuri serioasa va rog, chiar sunt foarte ingrijorata. Multumesc anticipat si scuzati categoria!

3 răspunsuri:
| ღEυCαρѕυηαTυAηαηαѕ a răspuns:

Buna! Lasa-te de fumat. Succes!

| Maruuu a răspuns:

E doar o inflamatie normala a gatului. Nu ai cum sa ai cancer. Nu te agita, te sfatuiesc sa mergi la doctor ca sa iti dea o trimitere la orl, stai linistita, nu o sa se prinda nici doctorul ca tu fumezi. Sper ca te-am ajutat. Funda? happy

| SaVa13 a răspuns:

Nu iti fa griji e ceva normal sa te doara gatul.Pentru a nu agrava situatia ori lasate de fumat ori invata sa fumezi calumea.